Концерт на български фолклорни групи и солисти е включен в съпътстващата програма на Фестивал на нациите (Festival de las Naciones) в Севиля, Испания. В продължение на малко повече от два месеца (25.09 - 01.11) фестивалът представя уърлд музика, фолклор, джаз, традиционни танци, както и кулинарните традиции на различни народи по света. Българският концерт е на 17 октомври (преди участието на бразилска танцова група) и ще представи български песенен и танцов фолклор в изпълнение на сънародници, които живеят в Испания. „Организацията за тази изява трябваше да извършим в съвсем кратки срокове, тъй като екипът на фестивала намери място в програмата за нас преди около две седмици. Всичко това би било невъзможно без огромното съдействие и финансова помощ от страна на посолството на България в Испания и консулството ни в Севиля“ – казва Мариела Димитрова, председател на Българо-испанска културна асоциация (Asociación Cultural Búlgara - Española en Sevilla), създадена през април 2021 г. Мариела е от гр. Оряхово, живее в Испания от 14 години, работи в общината на Севиля, където се занимава с част от културните дейности. Българо-испанската културна асоциация е първата подобна организация в Севиля. В началото се събират около 15-ина души, а сега са няколко пъти повече.
„Създадохме нашата асоциация, за да изучаваме и представяме всичко, свързано с двете култури – разказва Мариела. – В асоциацията членуват българи и испанци, които споделят знанията си в областта на фолклор, традиции, гастрономия. Идеята е да се изгради естествен мост между Испания и България чрез сътрудничество в различни направления.
Много сме щастливи, че ще има българска вечер на фестивала в Севиля. С красотата на българската носия ще добавим още по-голям колорит към традиционния фестивал, който се провежда за 27 път. Макар и далече от родината, искаме да споделяме нашите изяви, да сме заедно – там, на хорото, където ритъмът ни води в кръг, заедно със слънцето. Това е възможност и за нашите сънародници да се наслаждават на народното ни изкуство извън границите на България. Обединяваме се за този ден – няколко асоциации, фолклорни формации, български училища. Същата вечер ще обявим предстоящи събори, проекти и инициативи.“
Сред участниците е Радка Ганчева – самодейна народна певица от Добруджа, която живее в Мадрид от дълги години. Радка е неизменен участник в българските тържества, организирани в испанската столица. А преди няколко години създаде формацията BG folk ritmos Madrid, която ще се изяви в Севиля. „Където и да сме по света, ние трябва да бъдем посланици на българския фолклор“ – убедена е Радка, която представя и останалите участници в предстоящия концерт:
„Изключително много се радвам, че имам възможност да популяризирам нашите традиции и обичаи тук, в Испания. Обичам всички народни песни, но добруджанските „са ми на сърцето“. На форума в Севиля ще участва и формация „Българско сърце“ от Малага, с ръководители Атанаска Тодорова и Снежана Колева. Както и групи от Алмерия, Сеговия, нашата формация от Мадрид и др. Много се вълнувам и с голямо нетърпение очаквам концерта в неделя, за да покажем българското фолклорно наследство на сцената в Андалусия.“
На фестивала в Севиля, в представянето на страната ни, ще участва и Стефан Николов, който също живее в Испания. Той ще представи най-добрите марки български вина, които от години предлага във своята винотека и вече е спечелил много почитатели на България.
Снимки: BG folk ritmos Madrid, Facebook /Мариела Димитрова, Радка Ганчева
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..