Срокът за подаване на електронно заявление за гласуване зад граница изтече в 24:00 часа българско време на 19 октомври. Най-много са подадените заявления от Турция /21 844/, Великобритания и Северна Ирландия /8810/ и Германия /6264/, следвани от САЩ /2864/, Испания /3202/ и Нидерландия /1616/, сочи справка в регистрите на Централната избирателна комисия.
Значително по-нисък е интересът за гласуване в чужбина – одобрените подадени заявления са 56 652. Това е по-малко спрямо предишните два избора за парламент, каза пред БНР блогърът Боян Юруков. По думите му, по-слабата активност се дължи на увереността на българите в чужбина, че секциите им вече са подсигурени и няма нужда от нови заявления.
„При първите избори заявленията бяха почти 86 000. Но намаленият брой заявления не означава по-ниска активност. Външно министерство и Централната избирателна комисия не правят кампания за изборите в чужбина. Тя се прави от доброволците, те също поемат и разходите за Секционните избирателни комисии в чужбина. Всичко това обезсърчава хората зад граница“, допълни Юруков. Цялото интервю чуйте ТУК.
Александра Карамихалева ни среща с отците Любомир Братоев , Любомир Леонтинов и Цоло Кривачков - протосингел на митрополията , както и с църковния настоятел Христо Беров . Те разказват за първите стъпки на църковната община и за формирането на..
Историкът Никола Караиванов е един от учените, които президентът Румен Радев награди днес с орден "Св. св. Кирил и Методий". Ученият получи отличието като признание за просветителската дейност сред българската диаспора в Украйна и заслугите в областта..
Футболен турнир "147 години свободна България" постави началото на събитията, които сънародниците ни в Лас Вегас (САЩ) организират по повод Националния празник на страната ни. Спортната проява беше предшествана от молебен за здраве и..