Фестивалът стартира през 2009 г. като инициатива на Магистърската програма „Дигитални изкуства” на Националната художествена академия, припомня доц. д-р Венелин Шурелов.
„Ние счетохме, че това е едно логично продължение на процесите, които текат в ателието по дигитални изкуства на Академията. Защото за нас, творците, е необходим контекст, необходима е среда. За да създадем общност, тя трябва да бъде снабдена с живи примери, с циркулация на световни автори и на световно изкуство. И това всъщност правим от 2009 г. - опитваме се да синхронизираме едни глобални процеси, които тресат и витализират съвременното изкуство, снабдяват го с много съвременни теми, техники, практики. И ние, българите, имаме привилегията да стоим на тази световна карта”, казва Венелин Шурелов пред БНР-Радио София.
След първите три издания на ДА Фест, той се трансформира в биенале, като до момента в него са участвали над 400 автори от цял свят. „Много от международните творци, които минават през фестивала, казват, че като артистичен дух София подобна на Берлин преди 15-20 години. Забелязват възраждането на града, циркулацията на нови идеи, хора и практики“ обяснява Шурелов, който е преподавател в НХА и един от най-добрите български сценографи.
И тази година събитието ще събере над 30 изтъкнати творци от международната художествена сцена, млади автори и студенти от НХА. Предвидени са изложби, аудио-визуални, театрални и танцови пърформанси, видео арт прожекции, виртуална реалност, стрийминг, триизмерно картографиране, роботика и генеративни системи, лекции и презентации, творчески работилници и концерти. „Дигиталните изкуства са в този преход, в който естетиката се вижда не толкова като визуално събитие, а като социално такова и представя процесите, които ни правят по-достоверни. Защото в живота има и епидемия, локдауни, бъгове“ – обяснява Венелин Шурелов. И тъй като технологиите са твърде активна, витална част от всекидневието ни, може би затова артистите прибягват до тях, за да направят общуването с хората по-актуално и адекватно, добавя още той.
От миналото издание събитията в програмата на ДА Фест са „разпръснати“ из различни локации в столицата. Тази година няма да прави изключение, като голямата изложба, с която ще бъде открито осмото издание е разположена в галерия „Академия“ на НХА, откъдето всичко започва.
Снимки: Facebook /Da Fest, БГНЕС
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..