Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАН избра четирима нови академици

Просветният министър стана академик

Снимка: Ани Петрова

Събранието на академиците избра четирима нови академици на Българската академия на науките – БАН. Сред тях е и служебният министър на образованието акад. Николай Денков. Той е роден през 1962 г. и е световноизвестен химик. Класиран е сред първите 2 % от най-добрите учени в света според класацията на престижния Станфордски университет. Работи в Софийския университет.

Новоизбран академик е и математикът Олег Мушкаров. Той е роден през 1951 г. Има световен принос в направления като диференциалната геометрия, многомерния комплексен анализ и математическата физика. Работи в Института по математика и информатика на БАН.

Сред новите академици е и роденият през 1964 г. Николай Витанов. Той е водещ учен по квантова информатика и кохерентен контрол на квантови системи. Поставен е в класацията на Станфордския университет сред първите 2 % от най-добрите учени в света. В момента е зам.-ректор в Софийския университет.

В същата престижна класация е и четвъртият новоизбран академик – Константин Хаджииванов. Той е роден през 1958 г. и е световнопризнат учен в областта на химията на повърхностите. Работи в Института по обща и неорганична химия на БАН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 19 септември 2025 г.

В "България днес" на 19 септември слушайте: 04:43 -  Надеждите за бъдещето са в училище –  специални отличия за подрастващите красиви умове на България 09:49 -  Надежда Кула за работата на българското неделно училище "Йордан Йовков" в Букурещ..

публикувано на 19.09.25 в 19:00

През празничните дни ще е слънчево с временни заоблачавания на изток

В събота  минималните температури ще са от 8 до 16°, в отделни котловини и низини – между 6° и 9°, в София – 8°. През деня ще е слънчево, над Източна България с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от..

публикувано на 19.09.25 в 18:30

Започва Българският фестивал на сливата

Балканът, керамиката и сливовият плод са емблемата на троянския край. А местните знаят как да пазят традициите си. Доказва го и събитието, което бележи края на земеделската година в края на всеки месец септември – Българският фестивал на сливата ...

публикувано на 19.09.25 в 13:10