Българските зеленчуци са предпочитани заради вкусовите си свойства, но предстоящата зима вероятно ще принуди българите да купуват изцяло вносни домати и краставици. Производителите на оранжерийна продукция предупреждават, че пазарът може да остане без зеленчуци родно производство. Причината – висока себестойност на продукцията.
Всеизвестно е, че оранжерийното производство е едно от най-скъпите в земеделския сектор, а в настоящия момент производителите изчисляват, че е по-разумно да затворят. „Положението е плачевно. Три пъти са скочили цените на ток, газ, торове, препарати, пелети – това, което за нас е най-необходимо“, посочи пред БНР оранжерийният производител Атанаска Бялкова, която много добре познава проблемите отвътре:
„По-разумното е да затворим оранжериите и да не работим. Обаче ние даваме хляб на около 30 хиляди човека в България, представете си какво ще се случи с тези хора?“
По думите ѝ, близо 90% от оранжерийните производители ще предпочетат да не засаждат нищо, защото вместо печалба, това ще им донесе големи загуби. Атанаска Бялкова дава и конкретен пример:
„Преди, когато газа беше на по-нормални цени, само отоплението за килограм домати излизаше 1-1.50 лв. Ако сега го умножим минимум по три и прибавим торове и препарати, които също са поскъпнали, значи 5-6 лева ще излиза от оранжерията кило домати или краставици. Кой човек ще отиде да ги купи на тази цена?- пита производителката. Според нея изходът от ситуацията е един:
„ Да, това е изходът – внос. И хората ще ядат зеленчуци от Гърция, Турция, Албания. Там не знаем какви ще са цените, но всеки тук е наясно, че българското оранжерийно производство е най-скъпо. Защото при нас винаги токът и природният газ са били най-скъпи и ние не можем да си позволим да продаваме на ниски цени. Трябва да дадем и заплати на работниците, пък за нас – каквото остане.“
Освен предизвикателствата с цените на енергоносителите, с които секторът се сблъсква, подобно на всички останали бизнеси в последните месеци, оранжерийните производители в България от години водят и една друга битка. Тя е с нелоялната конкуренция на хора, които продават вносни плодове и зеленчуци на по-ниски цени, но обявявайки ги за произведени в България. Към тези проблеми се прибавят и още, свързани с субсидирането на оранжерийното производство у нас:
„Всеизвестно е, че в оранжерийното производство вземаме най-малки субсидии в цяла България. Парите никога не са били разпределяни според това колко стока изнасяш на пазара, а според това дали си животновъд, зърнопроизводител, зеленчукопроизводител. Ние винаги сме били ощетени. Нещата малко се пооправиха в последните години, но като гледам какво се случва в държавата, не очаквам някакво слънце да проблесне при нас. Ето, отново се дават средства на големите животновъди и зърнопроизводители, а ние винаги сме били в тъча.“
Атанаска Бялкова с огорчение допълва, че браншът им дори не е поканен да участва в провеждащите се разговори относно мерките и схемите за подпомагане през следващия програмен период на ЕС. Заради всички натрупани проблеми оранжерийните производители настояват за спешна среща със служебния премиер и министъра на земеделието и предупреждават за масови протестни действия. Основните им очаквания?
„Да направят субсидиите за оранжерийно производство както са в цяла Европа, защото ние вземаме най-малката субсидия. Да ни махнат акциза на горивата, защото ние плащаме акцизи, а зърнопроизводителите- не“ – обобщава Атанаска Бялкова. И е категорична, че е въпрос на дни производителите да вземат решение дали 30-те хиляди работещи в оранжериите ще останат без препитание за зимата.
Интервю: Веселина Миланова, БНР-„Хоризонт“
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: архив, БГНЕС
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..