С името на Йосиф Цанков са свързани първите страници от историята на т. нар. „забавен жанр“ у нас, първите национални (мъжки и женски) баскетболни отбори, първите грамофонни плочи, произведени в България. Йосиф Цанков е сред основателите на Българското национално радио, един от най-обичаните и най-търсени композитори през 30-те и началото на 40-те години на ХХ век, преживял и своя втори разцвет като творец през 60-те.
Роден е пред 110 години в гр. Русе, в семейство на заможни родители. От малък се занимава с музика, свири на пиано и говори няколко чужди езика. По настояване на родителите си завършва право, но още като студент пише първите си песни. Създал е повече от 500 музикални произведения – оперети, танцова, филмова, театрална музика, автор е на някои от най-известните градски шлагери и любими поп песни, изпълнявани от Паша Христова, Лили Иванова, Йорданка Христова, Маргрет Николова и др. По повод 100-годишнината на композитора български поп певци направиха нови записи на някои от неговите хитове.
„Песен моя, обич моя” – 100 години от рождението на Йосиф Цанков
От 2020 г. насам особено популярен стана и проектът на Велислав Стоянов – блестящ тромбонист, композитор и аранжор, внук на Йосиф Цанков, роден след смъртта на своя именит дядо.
Независимо че двамата се разминават във времето, Вили споделя, че чрез своя концертен проект „Среща с деди Йожи“ той осъществява своеобразна среща с музиката на доайена, която е и красив документ на онази епоха.
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..