Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Викторината на Радио България показа ...

Познаваме ли историята на „Излел е Делю хайдутин"

Попитахме аудиторията на Радио България на десет езика, коя е годината, когато Валя Балканска записва „космическата“ песен „Излел е Делю хайдутин“?

Масовото мнение, изразено в отговорите на допитването е, че песента, полетяла на космическата совалка „Вояджър 1“ е записана през 1977 година. Това обаче е грешен отговор.

Песента е записана  9 години по-рано, през 1968 година, а ето и историята ѝ:

Американският етнолог Мартин Кейниг идва за първи път в България през 1966 година. Казва, че е бил напълно завладян от това, което е видял – магията на българската музика, танците ни и „този живец в очите на хората“. Връща се няколко пъти в България. По време на тези си посещения прави уникални снимки, записва стари български песни и автентични обичаи.

През 1968-а се запознава с 26-годишната тогава Валя Балканска. Пленен от звънкия ѝ глас, решава да запише нейни изпълнения в една класна стая в родното ѝ село. По-късно, този запис е избран сред хиляди други звукови образци от планетата, за да полети в космоса на американската совалка „Вояджър 1“, описана в селекцията като „Дельо хайдутин“ – песента на една овчарка“. 

„Тя просто изпя песента по магичен начин. И мисля, че тогава българите имаха нужда от Валя, от славата ѝ, защото това ги накара да се почувстват по-значими“, споделя Мартин Кейниг половин век по-късно, завръщайки се в България, за да ни пренесе назад във времето чрез своите фотоси от една изчезнала България.

„Тази песен си намери мястото, намери си мястото и България“, категорична е и изключителната Валя Балканска.

Благодарим на всички, които се включиха с предположенията си в нашата анкета! Имаме отговори от далечна Америка и Виетнам, от европейските държави – Германия, Франция, България, а също от Украйна, Русия, Турция и Гърция. Именно от аудиторията на Радио България, която чете страниците ни на гръцки и турски език, са дошли и най-много верни отговори на въпроса за „космическата“ песен на България.

Не спирайте да бъдете любопитни към българската култура, история и традиции и продължавайте да участвате в анкетите ни. Новият въпрос ще бъде наличен на страниците ни съвсем скоро.

Съставил: Елена Каркаланова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15
Пламен Бейков

Концерт “Борис Христов – Посланик на българската песен” в Първо студио на БНР

“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..

публикувано на 04.11.24 в 06:00