В двоен брой списание „Книжевно житие” от Северна Македония представя 32 съвременни български поетеси. Съставителите на специалното издание Роза Боянова и Бранко Цветкоски запознават македонската литературна публика с няколко поколения от талантливи българки поетеси. Идеята за алманаха дойде от северномакедонска страна, каза пред БНР-Бургас Роза Боянова.
„Поканата дойде от Бранко Цветковски. Той е учредител и главен редактор на сп. „Книжевно житие" от Скопие. Познава доста от българските поети и предложи да направим антология на поетеси, които са живи наши съвременници. Аз започнах да издирвам имената, творчеството на най-добрите, според мен, той също имаше свои предложения и така двамата сме съставители на антологията", разказва Боянова.
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и..