В православните традиции, на 8 ноември Църквата отдава почит на цялото ангелско войнство. Това са небесните пазители на светлината и справедливостта, начело със Седемте архангели Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил.
Най-старшият от всички – Архангел Михаил е предводителят на светлите ангелски сили. В Откровението си Св. Йоан Богослов описва битката на Седемте архангели със седемглавия Дракон, наричан още Дявол и Сатана. Затова на повечето икони Архангел Михаил е изобразен с копие в едната ръка, стъпкал с крака си дявола, когото архангелите прогонили на земята.
В представите на българите предводителят на Седемте архангели стои най-близо до Бога и ревностно бди за спазването на Божия закон. Това е и причината някои иконописци да го изобразяват с везни, които отмерват греховете на хората. Затова народът ни вярва, че е главният пазител на Рая, а когато душата трябва да поеме към отвъдното, Архангел Михаил я отделя от тялото.
В чест Небесния войн се правят и семейно-родови курбани, с молитви за здраве и закрила от небесното войнство. На този ден вярващите се обръщат с горещи молитви и към своя ангел пазител и освещават домовете си с водосвет.
Денят на ангелското войнство е избран за професионален празник на българските служители на реда. За първи път той е отбелязан през 1924 г., като традицията е прекъсната от1944 до 1994г.
Имен ден празнуват: Ангел, Ангела, Анжела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Мила, Милен, Милена, Михаил, Михаел, Михаела, Огнян, Пламен, Пламена, Рада, Радка, Радослав, Райко, Райна, Рангел, Рая и производните им.
Община Варна организира честване за 150-годишнината от рождението на големия архитект Дабко Дабков (21.01.1875 г. – 08.04.1945 г.). Годишнината ще бъде отбелязана днес, 21 януари, с беседа в Общината от 16:00 ч. на тема "Човекът-архитект Дабко..
На 21 януари Православната църква чества преподобни Максим Изповедник и светия мъченик Неофит – небесни покровители на двамата предстоятели на Българската православна църква – приснопаметните патриарх Максим и патриарх Неофит...
Много граждани се възползваха от възможността да видят Енинския ръкопис и Аргировия триод, които бяха изложени днес, 20 януари, за два часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Събитието се състоя по повод 1170 години от..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като..
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден..