Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мозайките от чинията на Бузлуджа са зазимени и консервирани до пролетта

4
Снимка: БГНЕС

Сезонната консервация на мозайките на емблематичния паметник Бузлуджа приключи. През студените месеци те ще бъдат защитени с помощта на специален платнен навес от 600 кв. метра. С възстановяването на паметника от времето на соца, се е заел екип на  фондация „Проект Бузлуджа“. Работата по опаковането на мозайките е била изключително трудна заради силния вятър и ниските температури. „Това са 1000 квадратни метра мозайка – едно от най-големите мозаечни произведения в Европа, на най-добрите български автори. Изключителна е материята, изключително – изкуството и е важно да го пазим за следващите поколения“– каза арх. Дора Иванова за програма „Хоризонт“ на БНР.


От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са „осиновени“, а другите четири са били покрити със средства от проведен през лятото фестивал. Предстоят дейности по опазване на цялата сграда и превръщането й във функционален паметник на културата. Има техническа възможност още идната пролет монументът да бъде отворен за посетители, увери арх. Дора Иванова. И добави, че през последната година 50 хиляди души са посетили историческата забележителност. Тези хора искат да влязат и да заплатят входна такса. А това е начин, по който ще могат да се финансират и следващи дейности за опазването му, надяват се от фондация „Проект Бузлуджа“.

Съставил: Венета Николова

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Свети Димитър Солунски – духовният покровител на Видин

На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..

публикувано на 26.10.24 в 04:45
Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50