Изследователският институт на българите в Унгария организира на 11 и 12 ноември в Българския културен дом в Будапеща научна конференция на тема „По пътя на българските градинари”. Участниците в родолюбивия форум са се обединили около идеята българското градинарство да бъде признато като част от световното културно наследство, информира БТА.
Необходимо е да бъде изготвена карта на културните обекти, свързани с пътя на българските градинари - е коментирал на форума Йордан Тютюнков, сътрудник на Изследователския институт на българите в Унгария, а главният редактор на българско-унгарското списание "Хемус" Светла Кьосева е запознала участнците с материалите от изданието, посветени на българското градинарство.
Доклади по темата са изнесли и унгарските специалисти Ласло Мод, Кристина Галамбош и Ференц Фодор, унгарските изследователи от български произход Кристина Менхарт и Ласло Млеченков, както и българските учени Пенка Пейковска, Венета Янкова, Наталия Рашкова.
Конференцията в Будапеща е част от проекта "По пътя на българските градинари, стартирал през 2015 година и обединил усилията на Регионалния исторически музей във Велико Търново, Историческия музей в Горна Оряховица и Изследователския институт на българите в Унгария. През 2017 г. към него се присъединяват и учени от историческия музей "Йожеф Коста" в унгарския град Сентеш, от Славянската катедра при университета в Сегед и от Балканския институт при университета в Печ.
Главната цел на проекта е културният маршрут "По пътя на българските градинари" да стане част от Европейската програма "Културни маршрути". Това ще го направи траен и развиващ се във времето научно-изследователски и туристически "път", който да разкрие таази недостатъчно позната страна на българския принос в общото културно-историческо наследство на Европа.
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...
Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..
От 1 януари т.г. вече има изборен район "Чужбина". При нови парламентарни избори той ще излъчи своя листа. Най-рано в края на март, с промени в Изборния кодекс, ще се реши колко дълга ще е тя. Тепърва ще се изяснява, колко депутати ще се избират в район..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..