Испания е една от държавите, в които живеят най-много българи с право на глас през днешния ден. По официални данни нашите сънародници там са 122 хиляди. 69 са секционните избирателни секции отворени за вота „2 в 1“, като за сравнение през юли месец те бяха 60, а през април – 53.
Пет часа след началото на изборния ден в град Бениндорм, автономна област Валенсия, избирателната активност е най-слаба от проведените тази година избори. По последни данни от тази година българите в Бенидорм са около 750.
„Около 20 човека са пуснали бюлетината си до 12 часа местно време“ – каза за Радио България Гергана Гергинова, член на изборната комисия и председател на Асоциация „Паисий Хилендарски“, чиято основна дейност е неделното училище „Васил Левски“ в град Бенидорм. Благодарение на усилията на Асоциацията, подобно на изборите през юли, и сега в района има втора изборна секция - в град Алфас дел Пи.
„В Алфас дел Пи има регистрирани 113 българи, но там идват да гласуват от всички съседни градчета, като в момента ми се обадиха да ми кажат, че има гласоподаватели дори от Калп, което е на около 30 километра разстояние от нас“.
Очакванията на Гергана са сънародниците ни да се активизират в следобедните часове. „Понеже е неделя и хората предпочитат първо да си починат“.
„Направи ми впечатление, че до момента гласуват предимно възрастни хора. Даже се изненадах, колко възрастни хора живеят тук. През април, на първите избори, гласуваха предимно младите.“
На 11 юли в секцията в Бенидорм се е гласувало машинно. Сега не е така тъй като няма необходимите 300 гласоподаватели и изборът се прави чрез хартиена бюлетина. За самата Гергана, обаче това няма значение.
„Аз нямам очаквания и дори не знам дали ще гласувам. Живея от двайсет години в Испания и не се интересувам от българската политика. Може би причината е, че съм се отдалечила и след като не се интересувам от политика, не я следя, не се интересувам какво се случва в България, не мога да знам дали ще гласувам за правилния кандидат. Единственото, което аз като председател на асоциация трябва да осигуря на българите в региона е възможността да упражнят своето конституционно право на глас. Сутринта чух един господин да казва нещо много интересно – „Да се върнем отново в България. Затова гласувам“, споделя Гергана.
Колкото до близките и роднините й в България младата жена е на мнение, че всеки гласува сам за себе си, тъй като има различни разбирания за живота.
„България е моят корен. Аз съм учител по български език и литература и чувствам, че трябва да предам на децата, които са родени тук любовта към езика, към нашия фолклор. Да им предам какво е казал Паисий Хилендарски - „"О ,неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин.“. Опитвам се да им предам нашата история. Това е България.“
А на въпроса „Не пишем ли историята със случващото се днес?“, Гергана отговаря: „Може би, може би след това ще пишат за нас в учебниците по история. Може би!“
Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска диаспора дава последното допълнено издание на книгата "Българските общности в Албания и Косово...
Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е присъдена на хор "Родолюбец" от Теоретичен лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей, Молдова...
"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..
Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска..
"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече..
Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е..