Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна изборният ден зад граница

Първи гласуваха сънародниците ни в Нова Зеландия

Гласуване в Крайстчърч, Нова Зеландия
Снимка: МВнР

Започна гласуването за втория тур на изборите за президент и вицепрезидент на Република България в чужбина. В 20:00 ч. българско време (7:00 ч. местно време на 21 ноември 2021 г.) избирателната секция в Крайстчърч, Нова Зеландия отвори врати за сънародниците ни, които желаят да упражнят правото си на глас, информира Министерството на външните работи.  

Два часа след Нова Зеландия започна и гласуването в Австралия.

След решение на Централната избирателна комисия от днес, бюлетините за секцията в Нова Зеландия, както и за две от секциите в Австралия – Аделаида, Бризбън, и за секцията в Сейнт Луис, щата Мисури, в САЩ, се разпечатват на място, поради невъзможността да бъдат доставени навреме, заради кратките срокове и големите разстояния. За целта, по електронен път от ЦИК са изпратили специален образец.

На балотажа за президент и вицепрезидент българските граждани могат да гласуват в 749 секции в 68 държави – от Осака в Япония и Сингапур до Сан Франциско в САЩ, от Трьомсьо в Норвегия до Абуджа в Нигерия. Най-голям брой избирателни секции бяха разкрити във Великобритания - 132 секции, Турция – 126, Германия – 82,  Испания – 69, САЩ - 55 секции, Гърция – 26. 

Адресите на избирателните секции зад граница са публикувани ТУК.


Снимки: МВнР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: За българите в чужбина България продължава да е добро лекарство

"В далечните страни, в които преподават, българските учители създават България". Писателката Здравка Евтимова, автор на тези думи, в края на юли ще бъде специален гост на годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина ,..

публикувано на 10.07.25 в 09:35

Българското училище "Гергана" в Ню Йорк вече записва за новата учебна година

Първото българско училище в щата Ню Йорк "Гергана" вече започна записването за 22-ата поредна учебна година, става ясно от публикация на учебното заведение в социалните мрежи.  "Ако искате вашето дете от 3 до 18 години да се научи да пише, чете,..

публикувано на 09.07.25 в 16:25

Център "Магура" в Чикаго поема по нов път като мобилна културна платформа

Българският културен център "Магура" в Чикаго, САЩ, ще стартира новия си сезон на 1 септември 2025 г. с промяна във формата си. От организацията обявиха във Фейсбук, че поемат по "по-смел и вдъхновяващ път" - повече няма да ограничават събитията си със..

публикувано на 09.07.25 в 16:20