Четвъртият изборен ден за 2021 година регистрира изключително ниска активност на гласоподавателите в страната – на ръба на 30-те процента (31.6%). Румен Радев, който по неокончателни данни печели президентския вот на втория тур, коментира слабата мотивация на избирателите с умора: „Хората се измориха от избори, от пандемия, измориха се от манипулации и режисирани скандали. И най-вече съкрушителната ни победа на първия тур успокои много хора“.
Други причини обаче съзират анализаторите. Българите са спрели да вярват, че има смисъл да гласуват, посочи в интервю за БНР специалистът по реклама Радослав Бимбалов. По думите му,„изборната пасивност, на която сме свидетели, показва отхвърляне от страна на гласоподавателите на възможността да изразят мнението си относно процесите, които се случват по върховете на държавата. Това е страховит извод, до който трябва да стигнем като общество.“
С всеки следващ избор регистрираме антирекорди като активност, а подобна ситуация поставя под условие легитимността на властта в държавата, отчитат наблюдатели. Причините могат да се търсят на много места – от липсата на сериозен залог на балотажа, до генералната инфлация на лидерството и липсата на доверие към у избирателите към политиците в страната.
Според психолога Михайлина Абрашева това е сериозен проблем, тъй като „който и да застане начело на държавата няма да има самочувствието на силна обществена подкрепа. Една е отговорността, когато зад теб стоят милиони, друга - когато са хиляди.И отговорността, и усещането за значимост, и себеоценката, и оценката на останалите- всичко това е занижено, когато избирателната активност е ниска. Когато един държавник изхожда от ниски позиции, лесно прекрачва граници, дори лични, лесно може да стигне до авторитарно управление, лесно може да стане безконтролен". По думите ѝ обаче, отегчението, а не умората у избирателите е причина за слабата активност днес.
Съставил: Елена Каркаланова
На официална церемония за посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в Граф Игнатиево премиерът Росен Желязков изтъкна, че материалната придобивка символизира идеологическата промяна, започнала през 2019 г. " Този..
За безопасността на пътя не е достатъчна само промяна на закона, мерките трябва да бъдат много повече, каза пред журналисти председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която присъства на тържеството за Цветница в Ловеч. " Административни..
Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..
В брой 47 на предаването слушайте: Западно- и средноевропейският митрополит Антоний за работата сред българските общности зад граница и..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява..
В "България днес" на 18 април слушайте: 00:39 - Разпети петък – време за размисъл, тишина, разкаяние за греховете, смирение и благодарност към..