На 24 ноември православните християни почитат Света великомъченица Екатерина. Живялата през III век в Александрия Екатерина, останала в историята като една от най-образованите жени на своето време. Легендата разказва, че опитите да защити християните пред императора ѝ навличат гнева му и той заповядва да я вкарат в затвора. Там обаче Екатерина успява да въведе във вярата всички, които я посещават, поради което е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. По чудодеен начин колелото се разпада, когато 18-годишната Екатерина го докосва, затова тя била обезглавена през 305г. Колелото с шиповете обаче остава главен символ при изображенията на светицата.
В българската традиция Св. Екатерина е почитана като покровителка на майките. В някои райони на страната ни се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка. Още за поверията по нашите земи, свързани светицата прочетете в публикацията „Да ни е на помощ св. Катерина“ – вярвания и ритуали за празника на светицата" от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..
Започва поредица прекрасни декемврийски празници, които ще ни отведат до светлините и споделените мигове на уют и обич, споделени с най-близките ни в Коледната нощ. "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща" – така народът ни мъдро описва..