„Бодра смяна“ е първият български детски хор, получил световна известност. Тази година се навършват 75 години от неговото основаване и това е повод Инициативен комитет от бивши хористи да организира фото изложба под наслов „Хор „Бодра смяна” – люлка на детското хорово пеене“. Тя е подредена на видно място в Градската градина на София до 28 ноември.
Малко са детско-юношеските хорове по света, които могат да се похвалят с толкова богата история. Под ръководството на Бончо Бочев „Бодра смяна“ изпълнява за първи път творби на световни автори като Золтан Кодай, Дмитрий Кабалевски, Дмитрий Шостакович, но акцент в репертоара му са творби от българските композитори Георги Димитров, Светослав Обретенов, Филип Кутев, Любомир Пипков, Тодор Попов, много от тях написани специално за младите хористи.
В своята история хорът е изпълнил над 1000 творби от повече от 300 автори. Гласове за „Бодра смяна“ се подбират между ученици на възраст от 7 до 18 години. През годините съставът се е превърнал в школа и трамплин за израстване за над 7 хиляди деца. „Бодра смяна“ е лауреат на десетки международни и национални конкурси, като специален акцент в историята му е 1968 година, когато хорът печели първа награда на организирания от „Би Би Си“ анонимен конкурс за най-добро хорово изпълнение „Нека пеят народите“.
Юбилейната експозиция в Градската градина на столицата ни е по инициатива на Националния дворец на децата, към който принадлежи и хоровата формация. Тя се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община, по проект в направление „Нематериално културно наследство и културни традиции на столицата“.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: bodrasmyana.bgМладата певица Paola завърши 2024 година позитивно със "Силата на любовта" – не само песен, а музикално пътуване към сърцето. "Идеята е да се покаже, че всички сме красиви такива, каквито сме, и че е изключително важно какво носим в сърцата си –..
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Те имат над три хиляди музикални изяви. Песните им "Непознати улици", "Дългият път към дома" и "Слънчогледите" са включен в няколко учебника по музикав..