Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осолената риба ще има свой празник … в Созопол

Снимка: БНР

Празник на солената риба? Сигурно ще ви прозвучи странно, но тази година ще се състои неговото първо издание. Съвсем естествено мястото му е край морето. Ако сте любопитни към тайните на крайбрежния живот далеч след края на летния сезон, трябва да посетите Созопол ден преди празника на моряците и рибарите – Никулден. Празникът на осолената риба има и своята благородна мисия за подкрепа на рибарите от града и региона, затова прясно уловената от тях риба ще е основен акцент. Съревнование по най- майсторлъшкото ѝ приготвяне в осолен вариант, ще внесе доза адреналин сред местните участници и гости. Председател на журито, което ще обяви победителя, е изследователят на Антарктида професор Христо Пимпирев, който е и съавтор на кулинарно издание за кухнята на Ледения континент.

Победителят ще получи награда, но и зрителите няма да останат с празни ръце, ако се включат блиц игра „Познай коя е осолената риба“. Водещи на празника ще бъдат колегите от програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио Асен Масларски и Росен Мирчев, познати на слушателите със своето предаване „И рибар съм, и ловец съм“ . В музикалната част на празника ще се включи и вокална група „Славяни“ от град Черноморец. Празникът на осолената риба ще се проведе при стриктно спазване на противоепидемичните мерки за събития на открито, които са в сила на територията на страната.

Съставил: Йоан Колев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в конференцията по сигурността в Мюнхен.

ЕС възприе българско предложение по разходите за модернизиране на отбраната

Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..

публикувано на 16.02.25 в 10:53
Президентът Румен Радев резговаря с с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Президентът очаква Скопие скоро да изпълни Европейския консенсус от 2022 г.

Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..

публикувано на 16.02.25 в 10:22