„Двадесетото издание на Международния форум-фестивал „Вселената на компютърната музика“ е част от честванията по повод 30-годишнината на НБУ, затова 2021 година е наистина специална за нас“ – споделя доц. д-р Росица Бечева, преподавател в Департамент „Музика“. Основите полагат Хауърд Уършъл и проф. д-р Симо Лазаров, а в този си вид фестивалът съществува от 2000 г. Основната идея, която организаторите все по-успешно постигат през годините, е приобщаването на млади творци в сферата на електронната музика, разширяване на техния културен и творчески хоризонт. Както и установяване на взаимни контакти и формиране на широк обхват от произведения в различни сфери на изкуството, които могат да се синтезират в една творба.
„Непременно искам да подчертая ролята на проф. д-р Симо Лазаров, който десетилетия ръководи фестивала, създаден от него и който неуморно работи за популяризирането и утвърждаването на електронното звукоизвличане. Най-важното за нас е представянето на продукцията, създадена през изминалата година в Учебно-практическия изследователски център за компютърна музика и саунд дизайн „Станислав Станчев-Стенли“ при НБУ. Интердисциплинарният проект, който представяме за шеста поредна година, се нарича „Картини от България“ и обединява настоящи студенти, а също – докторанти, преподаватели и студенти алумни, които вече са завършили образованието си, но остават съмишленици на електронната и компютърната музика. Участват представители на департаментите „Музика“, „Информатика”, „Изящни изкуства”. За работата си по „Картини от България - 5“ нашите възпитаници получиха „Кристална лира“ – най-високото отличие у нас за звук и звуков дизайн. Като преподаватели, участващи в творческата реализация на тези студенти, сме изключително щастливи за тяхното високо творческо постижение.“
„Екипната работа продължава в „Картини от България – 6“, поредното издание на CD албум, което ще представим на 11 декември, в ефира на Националното радио. Всички тези успехи ние осъществяваме с огромната подкрепа на Университета – и базата, и технологичните иновации, с които разполага Учебно-практическият изследователски център, са едно от условията да бъдат създавани произведения, съизмерими със световните образци. Нека припомним също, че в НБУ, през 1996 г., е създадена първата у нас специализация „компютърно музициране“, която миналата година отбеляза четвъртвековен юбилей.“
Преди заключителния концерт предстоят още няколко събития в програмата, а за всяко от тях са публикувани линкове и информация в сайта на фестивала. На 9 декември предстои уъркшоп, ръководен от Владимир Влаев, който ще запознае студентите с компютърното интерактивно композиране с помощта на Max/MSP - визуален език за програмиране на музика и мултимедия.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки с ЕС, съобщиха организаторите от „Асоциация за..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..