Варненските археолози отбелязват 120-ата годишнина от създаването на Археологическото дружество във Варна с мобилно приложение "Братя Шкорпил - пазители на историческата памет", информира БТА. Разработката, която дава богата и не дотам популярна информация за братята Херман и Карел Шкорпил, е по идея на археолози от Регионалния исторически музей във Варна и е дело на Петър Атанасов. Освен като пазители на историческата памет на страната ни, двамата чехи са представени и като енциклопедични учени, поставили основите на различни науки у нас. По тяхна идея, на 12 декември 1901 година е създадена и организацията на археолозите. Сред учредителите са представители на интелигенцията, администрацията, морски офицери и църквата. За председател е избран тогавашният кмет на Варна, а сред членовете на дружеството са директорите на Мъжката и Девическата гимназии в града, които веднага намират място и за музейната сбирка, натрупана дотогава с помощта на братята Шкорпил. През последвалите години Карел Шкорпил става председател на дружеството, а заради огромните му заслуги е преизбиран на поста дори когато се премества да живее в София.
На 9 ноември почитаме св. Нектарий, епископ Егински, чудотворец, светите мъченици Онисифор и Порфирий, преподобна Матрона и преподобна Теоктиста. Св. Нектарий Егински е светец от ХХ век, когото Бог е прославил с многобройните му..
На 8 ноември отбелязваме празника на цялото небесно войнство, известен в църковния календар като Събор на свети архангел Михаил , установен през IV век на Лаодикийския събор. Според църковното предание архангел Михаил предвожда цялото ангелско..
На 8 ноември отбелязваме празника Събор на свети архангел Михаил, наричан още Архангеловден. Честването на Събора на Архангел Михаил и другите безплътни небесни сили е установено в началото на IV век на Лаодикийския събор, който утвърждава..