Дните в края на годината са зашеметяващ водовъртеж от приготовления, обикаляне на супермаркети и молове, претрупани трапези, пийване, хапване и срещи с любими хора. Ала това достатъчно ли е, за да се отървем от натрупания стрес и да потърсим вътрешно равновесие? Защото след сармичките, баниците и греяното вино, иде момент на пренасищане. Тогава можем да се обърнем към природата, като най-добрият вдъхновител и лечител.
„Обикновено след 2-ия ден на гощавки и преяждане, хората се сещат да се погрижат за духа си и ни се обаждат“ – обяснява Петко Калагларски от столична агенция за приключения. Празниците са идеалният момент да избягаме от сивото битие и да се впуснем в приключение. По предварителна заявка екипа на Петко Калагларски организира истинска коледна феерия в …небето или летене с балон в компанията на дядо Коледа и джуджета. „Нямаме си Снежанка, но пък повечето колеги сме с бради и като нахлузим коледните шапки и дрехи, сме като Дядо Коледовци и джуджетата, докато пилотираме балона“ – шегува се Калагларски. Според него хората разделят всяка отминаваща година на вълнуващи случки. Ние помним преживяното, емоциите, а не сивото ежедневие или софрите. „Иска ни се да разделим живота на хората преди полета с балон и след това“, казва той и добавя:
Активният отдих на ниски температури сред заскрежената природа е за предпочитане пред преяждането и залежаването на дивана със смартфона или лаптопа. Петко Калагларски горещо препоръчва да загърбим топлината на домашния уют и да се подложим на суров студ и изпитания в планината.
„Например преходи със снегоходки или разходки със ски, т.е. не спускане по пистите, а т.нар. pampering, или спокойно придвижване от точка А до точка Б. Популярни са и Snowkite и Kitewing. Хората, които са се научили през лятото да карат кайтове на морето, сега могат да практикуват същия спорт в планината, на платото на Витоша“ - казва Калагларски.
Така че обувайте туристическите обувки, грабвайте топлото яке и напред към платото на Витоша или пък към подножието на 7-те Рилски езера! „Тези спортове съчетават състоянието на духа и физическите възможности на човека със силата и посоката на вятъра“ – обяснява събеседникът ни.
Друга възможност да напуснете зоната си на комфорт са моторните шейни. Маршрутите са извън пределите на Природните паркове и екопътеките, за да не се обезпокоят туристите, а организираните групи неотменно са придружавани от опитен инструктор. И още една идея за снежни приключения в празничните дни. В Пампорово можете да се насладите на красотите на Родопите, докато се разхождате с шейна с кучешки впрягове.
А какво да кажем за т.нар. „Поход на светулките“ ? Този своеобразен зимен фест се организира по различни поводи на Витоша, но може и по предварителна заявка на по-големи туристически групи. „Провежда се късно вечер. Участниците се изкачват до хижа Алеко със ски или пеша, снабдени с челници, които осветяват пътя им. Погледнато от София, това е една страхотна светеща процесия“ – казва Калагларски.
Да потънеш в прегръдката на планината, да се дивиш на сияйно-бели пейзажи, докато снегът хрупка под краката ти! Да вдишваш с пълни дробове кристален въздух със зачервени бузи и олекнала душа. И да се почувстваш отново жив! Според Калагларски подобна разходка на минусови температури зарежда за седмици напред. Чудесен начин да се сбогуваш с 2021 г. и да посрещнеш зареден с енергия предизвикателствата на 2022-а!
Снимки: Архив на Петко Калагларски, pixabay
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..