Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иде Богоявление или краят на „Мръсните дни“

Снимка: БГНЕС

На 6 януари Българската православна църква отбелязва един от най-светлите християнски празници, наричан Богоявление, Йордановден или още Кръщение Господне. Това е денят в който Йоан Кръстител кръщава Иисус Христос в свещената река Йордан.

Според българския народен календар, Богоявление поставя край на т.нар. „Мръсни дни“, започващи от Рождество Христово, в които по земята бродят демони и нечисти сили. Но от Йордановден, след Великия водосвет,светът се пречиства, благодарение на живителната сила на богоявленската вода. Освещаването на водата се извършва по време на Великия водосвет, наречен още голям Богоявленски водосвет, който се прави само два пъти в годината на 5 и 6 януари. В навечерието и на самия Йордановден, след Божествената света литургия, молитвено се изпросва Божието благословение над водата и очистването и освещаването на приемащите я. 


В края на службата, свещеникът поръсва със светената вода миряните, които после си наливат от нея, за да наръсят дома си за здраве и благословия. Богоявленската вода се съхранява в дома до следващия Велик водосвет, за да помага на вярващите за всяка болка.

След водосвета на Богоявление, по църковна традиция се извършва литийно шествие, начело със свещеника, до близката река или водоем.Там, най-смелите се включват в изпълнения със символика ритуал – изваждането на кръста, който свещенослужителят хвърля във водата, след всеобщата молитва. Смята се, че който пръв достигне до него и го извади от ледените води ще бъде много здрав и всичко ще му спорѝ през цялата година. Народът ни вярва, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а хората – здрави.


Според църковното предание, на Йордановден се освещават всички водоизточници по земята. Затова се счита че, цялата вода по земята на Богоявление е осветена и притежава лечебни и пречистващи свойства. Вижте още интересни подробности в материала За празника Кръщение Господне от колекцията на Радио България :

Съставил: Венета Николова

Снимки: БГНЕС, архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50