Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актуализиран е списък на държавите по цветови зони

Снимка: архив

От 7 януари, петък, лицата, които пристигат в България от страни, попадащи в „червената зона“, се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров Covid сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване или на аналогичен документ, едновременно с отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в страната PCR тест. Това нарежда министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова със своя заповед, издадена днес, 5 януари.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България и членове на техните семейства, които не представят нито един от посочените документи (за ваксинация или за преболедуване, както и отрицателен резултат от PCR тест), се допускат на територията на страната и се поставят под 10-дневна задължителна карантина. Карантината не подлежи на отмяна.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на България и членовете на техните семейства, които представят само един от посочените документи, също се поставят под 10-дневна карантина, която може да бъде отменена, ако лицето представи отрицателен резултат от PCR тест, направен не по-рано от 72 часа след пристигането си в страната.

Също от 7 януари влиза в сила актуализиран списък на държавите по цветови зони. В „зелената зона“ влиза Румъния. В „оранжевата зона“ от същата дата попадат Австрия, Унгария и Люксембург. В „червената зона“ преминават Аржентина, САЩ, Канада, Австралия, Финландия, Швеция, Италия, Испания, Португалия, Черна гора, Малта и др.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тържествен концерт и Фестивал на добруджанската тиква в село Стефаново

Фестивал на добруджанската тиква и празник на добричкото село Стефаново ще се проведат през почивните дни, съобщават от Община Добричка. За  събота е предвиден тържествен концерт с участието на местни формации, който ще завърши с хоро на..

публикувано на 04.10.25 в 08:10

Състезатели от четири страни стартират на офроуд надпревара "Крал на трайъла 2025"

Шейсет и шест екипажа от четири държави ще стартират днес в автомобил ната офроуд надпревара "Крал на трайъла 2025" край Костинброд , съобщава БТА. Състезателите от България, Румъния, Гърция и Испания ще се изправят пред екстремните препятствия на..

публикувано на 04.10.25 в 07:00
В Балкана

От запад на изток валежите ще спират

В събота , 4 октомври,   минималните температури ще са от 2 до 7°, в София – 2°. Още в нощните часове валежите ще започнат да спират, но през деня облачността над страната ще остане значителна. Дъждовно ще се задържи времето в източните и..

публикувано на 03.10.25 в 19:05