Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските оранжерии търсят спешна помощ от държавата

Притиска ги високата цена на газа и нуждата да вдигнат доходите на земеделските работници

Снимка: БГНЕС

Над 70% от българските оранжерии се отопляват на газ и в момента браншът е в колапс – от ноември масово се затварят оранжерии и чуждата продукция завладява пазара в големите супермаркети. В момента нямаме български зеленчук на пазара, всички зеленчуци са внасят от Турция, Гърция, Македония, Албания и Румъния, посочват от браншовата организация на оранжерийните производители. Питат се, как стана така, че  техните колеги от съседните страни-членки на ЕС успяват да покриват нуждите и на българския пазар със своя продукция. Отговорът е очевиден - оказва се, че правителствата в Гърция и Румъния успяват да подпомогнат своите земеделски производители, а у нас, заради липса на такава подкрепа, населението се храни с вносни зеленчуци.

„Всеки производител може да представи фактури и документи за направените разходи, ако държавата реши да помогне. Крайно време е да се намерят правилните механизми, за да може ние да работим спокойно и да се храним с българска продукция“, коментира пред БНР Теодора Кръстева, изпълнителен директор на Асоциация на производителите на оранжерийна продукция, която обединява собственици на 272,7 ха оранжерии у нас.

„Наред с изключителния скок на цените на енергоносителите, скочиха и препаратите за растителна защита, торове, нещата се навързаха и положението е лошо. Можем да отворим една затворена оранжерия отново, но зависи каква ще е цената за нейното отваряне. С колегите коментираме, че към края на април ще се появят българските зеленчуци, но дотогава ще се храним само с вносни. В един момент, когато производителите са заложили разсад с висока себестойност, за да има поне април-май наш зеленчук, ще се сблъскат с друг проблем – много високото предлагане. Замислям се, с каква себестойност ще бъде този зеленчук и как колегите ще си върнат похарченото, тъй като цената ще върви надолу, заради многото продукция.“


Оранжерийните производители пресмятат, че увеличението на разходите, заради поскъпването на газа е повече от  300%, но това не е единственият проблем. Към него се добавя и необходимостта да се плащат по-високи заплати и разходи за трудовото осигуряване на работниците. А намирането на хора за нуждите на земеделието е все по-трудна задача.

„Който работи трябва да получава“ – категорична е Теодора Кръстева:

Другият голям проблем е, че няма кой да работи. Когато един бизнес е бил затворен за 4 месеца и хората са отишли на трудовата борса, каква част от тях след това ще се върнат? Естествено, че половината ще заминат за чужбина, а у нас кой ще работи в оранжериите напролет. Но не само специалисти, липсват и общи работници. Тяхната професия е много важна в земеделието, това е човекът, който знае как да поведе растението след като поникне и как да държи здраво това растение. Познава какви са болестите, причинени от вредител, бактерии, вируси, гъби. Работата е много интересна, но за нея трябва да се чете и да се знае много.“


От Асоциацията на оранжерийните производители казват, че единствено с помощта на държавата биха могли да преодолеят настоящата патова ситуация. След безуспешните опити за преговори с управляващите през миналата година, сега те, както и земеделци от различни сектори, бяха поканени (на 10 януари) на опознавателна среща с министъра на земеделието и храните Иван Иванов.

Съставил: Гергана Манчева (по интервю на Доротея Николова от БНР- Варна)

Снимки: БГНЕС, архив


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателката на Народното събрание Наталия киселова и президентът Румен Радев

Наталия Киселова очаква КС да сложи край на спора за референдума за еврото

Конституционният съд (КС) ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ. КС е длъжен да образува дело. Спорът ще е дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично,..

публикувано на 25.05.25 в 11:39

Срокът за Националната научна програма за полярни изследвания е удължен до края на 2027 г.

С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на..

публикувано на 25.05.25 в 10:10
Бари Снимка: Българо-италиански център „Да Винчи“

Морските градове Бургас и Бари с идея за ползотворно сътрудничество

От Бургаската търговско-промишлена палата съобщават, че по идея на Българо-италианския център " Да Винчи" и неговия председател д-р Иво Барзов е предприета инициатива за изграждане и задълбочаване на връзките между Бургаския регион и този на италианския..

публикувано на 25.05.25 в 09:15