На 8 септември 1991 г. се формализира мирното отделяне на Македония от Югославия след референдум, на който мнозинството от гражданите на републиката гласуват за самостоятелна държава. На 15 януари 1992 г. България първа в света признава независимостта на държавата с името Република Македония, според първата ѝ конституция. Това става благодарение на настояването на президента Желю Желев.
Късно вечерта заседанието на парламента е прекъснато и премиерът Филип Димитров обявява, че правителството е решило да признае независимостта на четири републики от бивша Югославия – Словения, Хърватия, Македония, Босна и Херцеговина. На 22 февруари 1999 г. в София е подписана Декларация за добросъседство между България и Македония от тогавашния премиер Иван Костов и македонския му колега Любчо Георгиевски.
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..