На 15 януари православната църква почита преподобния Гавриил Лесновски. Той е един от тримата велики последователи на покровителя на българския народ св. Иван Рилски.
Преподобният Гавриил е живял през ХІ-ХІІ век. Роден е в с. Осиче в днешна Северна Македония в болярско семейство. Със свои пари построил църква в родното си село и манастира на св. Архангел Михаил в Осоговската планина, близо до Кратово и Злетево. Уединил се над обителта в мълчание като пустинник 30 години. Чудотворните мощи на светеца са преместени в средновековната българска столица Велико Търново.
На този ден се чества и друг български светец от Северна Македония, просиял по същите времена, като последовател на св. Иван Рилски, това е роденият в Овче поле св. Прохор Пчински.На 2 август светата Църква възпоменава Пренасяне мощите на св. архидякон Стефан – първият християнски мъченик и на свети свещеномъченик Стефан, папа Римски, който се чества в същия ден. След като свети първомъченик архидякон Стефан бил убит..
Периодът юни, юли и август 1888 г. е може би най-наситеният със значими събития в железопътната история на следосвобожденска България. На 23 юни 1888 г. е предадена за вътрешна експлоатация железопътната линия Цариброд – София – Вакарел. Съвсем..
В Регионалния исторически музей на Габрово е изложена скром на правоъгълн а "хартийка" с размери 10 на 15 см. Това е първата българска банкнота – двайсетолевка със сериен номер 000001. О тпечатана е на 1 август 1885 г. в..
Периодът юни, юли и август 1888 г. е може би най-наситеният със значими събития в железопътната история на следосвобожденска България. На 23 юни 1888 г...
В Регионалния исторически музей на Габрово е изложена скром на правоъгълн а "хартийка" с размери 10 на 15 см. Това е първата българска..
На 2 август светата Църква възпоменава Пренасяне мощите на св. архидякон Стефан – първият християнски мъченик и на свети свещеномъченик Стефан,..