Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радка Аргирова: Пандемията ще приключи тази година

Пандемията върви към приключване, краят ще бъде още тази година. Това прогнозира за БНТ проф. Радка Аргирова, съветник на премиера Кирил Петков по въпросите на пандемията от Covid-19. "Ще има, може би, още един вариант след Омикрона, след което ще можем да се върнем към нормалния си начин на живот", каза Аргирова.

Въпреки оптимистичната прогноза, според нея още не е дошло времето за приравняване на ковид пандемията с грипната епидемия.
В Испания властите са взели подобно решение преди дни, но в България обстановката все още не позволява това. Според Аргирова не е разумно у нас да отпадне сертификатът за наличие на антитела, тъй като има голям брой хора, преминали безсимптомно срещата си с вируса. Те трябва да следят антителатата си и след спадането им да се ваксинират, препоръча Аргирова.

В подхода си трябва да стъпваме на български данни, защото четенето и превеждането на данните от чужди автори, чужди системи и мерки, не е продуктивно.
При нас ситуацията е много по-различна, даже и затова, че е много по-малък процентът на хората, които са ваксинирани, смята Аргирова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Евакуират хора от наводненото курортно селище "Елените"

Тече евакуация във ваканционно селище "Елените", задействана е системата BG-Alert с указания за незабавна евакуация и качване на високо. Над 10 екипа на пожарната са на място. Властите апелират жителите и гостите на района да следят съобщенията и..

публикувано на 03.10.25 в 13:24

Заради дъждовете в Бургас обявиха частично бедствено положение

Със заповед на кмета Димитър Николов Община Бургас въведе частично бедствено положение до 6 октомври. Кметът заяви, че при необходимост ще бъде извършена евакуация в най-засегнатите от интензивните валежи райони. Мярката се налага заради..

публикувано на 03.10.25 в 10:51

Дъжд и сняг ще валят в петък

През следващото денонощие съществена промяна на времето няма да настъпи. Времето ще бъде облачно, на много места със значителни валежи от дъжд, в планинските райони над 600-800 м надморска височина – от сняг. В края на деня валежите в югозападните..

публикувано на 02.10.25 в 18:25