Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме св. Атанасий Велики на 18 януари

Дойде ли Атанасовден, задава се и пролетта

Снимка: архив

На 18 януари се прекланяме пред „бащата на православието“, както нарекли още приживе родения в Египет св. Атанасий /295г./. Богослов и духовник, патриарх на Александрия от 328 до 373 година, св. Атанасий Велики е първият, който разпространява в Европа монашеството, възникнало в Египет.

Народът ни тачи светеца и като покровител на снега и леда. Разпространено е вярването, че на своя празник свети Атанасий отива в планината на бял кон. Сваля зимния кожух, облича копринена риза и се провиква: „Иди си, зимо, да дойде лято!”. Затова и българинът казва, че от този ден нататък Зимата започва да се оттегля и да прави място на Пролетта и възраждащата се природа.

В народните представи свети Антоний, когото почитаме ден по-рано, и свети Атанасий са братя близнаци. Затова на Атанасовден в някои райони на страната ни извършвали ритуали за побратимяване – с убеждението, че братята-близнаци Антон и Атанас ще бдят над побратимите и ще покровителстват тяхното родство. 

На днешния ден, освен носещите името на светеца – Атанас, Атанаска и техните производни, празнуват и ковачите. Това е свързано с легендата, според която Антон и Атанас били ковачи, дори изобретили ковашките клещи. Как се е случило това, защо в някои райони двата поредни дни се наричат „медени” и какви забрани се спазват – прочетете в публикацията „Сладки и медени” – поверия, ритуали и легенди за Антоновден и Атанасовден, от колекцията на Радио България.

Редактор: Елена Каркаланова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 26 май 2025 г.

На 26 май възпоменаваме паметта на свети апостол Карп – апостол от числото на 70-те, както и светия мъченик Георги Софийски, наричан Най-нови. Свети апостол Карп бил ученик и спътник на свети апостол Павел. Във второто си..

публикувано на 26.05.25 в 06:00

Църковен календар - 25 май 2025 г.

На 25 май тази година се пада Шестата неделя след Пасха, наречена Неделя на Слепия.   В тази неделя Църквата възпоменава едно от чудесата, извършени от нашия Господ Иисус Христос във времето на земния Му живот. Той е дал зрение на един..

публикувано на 25.05.25 в 06:00

Проф. Константинос Нихоритис за българските букви и светите братя Кирил и Методий

Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб. Изтъкнат старобългарист и богослов с многобройни публикации върху българската културна история и..

публикувано на 24.05.25 в 09:05