Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив има забележително „френско наследство“

Френският мъжки колеж „Св. Августин“
Снимка: архив

Забележителен щрих от историята на град Пловдив съхранява централната сграда на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е била дом на една от най-престижните образователни институции в страната през XIX в. - Френският мъжки колеж. Той е носел името „Св. Августин“ и е създаден от французи, трайно установили се в Пловдив. От там тръгва първата туристическа обиколка на екскурзовода Екатерина Терзиева, с красивото заглавие „Бонжур, мон амур Пловдив“. Нейната цел е да покаже историята, културата, архитектурата и традициите на френската диаспора в Пловдив от заселването ѝ в града преди два века, чак до наши дни. А за шармантното заглавие на тура, самата Екатерина отговаря, че в него трябваше да има френска следа, иначе Пловдив за своите жители винаги ще си остане „градът на голямата любов“.  

Френската нишка в Пловдив отвежда туристите до дома на вицеконсул Шарл Шампоазо. През 1858 г. той успява да спаси града ни от опожаряване, а заради своите  интереси в областта на археологията през 1862  Шампоазо участва в разкопки на остров Самотраки, където открива величествената статуя на богинята Нике. И до днес тази антична находка се съхранява на видно място в Лувъра.

Белег в културната история на Пловдив оставя и големият френски поет и пътешественик Алфонс дьо Ламартин, който през XIX в. отсяда в Стария град. Днес на върха на Джамбаз тепе споменът за него пази къща, наречена на негово име. Въпреки че в момента тя е затворена за ремонт и реставрация, с външния си вид тя привлича погледа и с малко въображение човек би я оприличил на птица, разперила криле върху градския хълм.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 22 януари 2025 г.

На 22 януари Православната църква чества паметта на свети апостол Тимотей , на преподобния мъченик Анастасий Перски , както и на свети свещеномъченик Петър, епископ Български, свети мъченик Сионий Български и други с тях. Апостол Тимотей..

публикувано на 22.01.25 в 06:00
Паметникът на арх. Дабко Дабков в центъра на Варна

150 години от рождението на арх. Дабко Дабков, оставил ярка следа в облика на Варна

Община Варна организира честване за 150-годишнината от рождението на големия архитект Дабко Дабков (21.01.1875 г. – 08.04.1945 г.). Годишнината ще бъде отбелязана днес, 21 януари, с беседа в Общината от 16:00 ч. на тема "Човекът-архитект Дабко..

публикувано на 21.01.25 в 08:05

Църковен календар - 21 януари 2025 г.

На 21 януари Православната църква чества преподобни Максим Изповедник и светия мъченик Неофит – небесни покровители на двамата предстоятели на Българската православна църква – приснопаметните патриарх Максим и патриарх Неофит...

публикувано на 21.01.25 в 06:00