Изминалата 2021 г. се очерта като най-добрата за последните 12 години на имотния пазар в България. По данни на Aгeнциятa пo впиcвaниятa, бpoят нa cĸлючeнитe cдeлĸи зa имoти в Coфия пpeз тpeтoтo тpимeceчиe нa 2021 г. нapacтвa c 20%, cпpямo cъщия пepиoд нa ĸpизиcнaтa 2020 г. Покупката на жилища се превърна в сигурна и доходна инвестиция, най-вече заради нарастващата инфлация, нулевите лихви по депозитите и въведените високи такси от банките. Ниските лихви по ипотечните кредити също поддържат тази тенденция, особено в търсенето на ново строителство и инвестициите в имоти „на зелено“. От друга страна големият интерес към недвижими имоти доведе и до намаляване на предлагането.
След продажбата на имот, хората търсят отново да вложат средствата си, но се сблъскват със забавянето на новите проекти, повлияни от нарастващите цени на строителите материали. А това също се отрази на поскъпването на жилищата. Затова представителите на имотния сектор са категорични, че повишението на цените отговаря на действителността.
„Да, има увеличение на цените, но то според националната статистика е средно около 10-11% на годишна база за големите градове, но този ръст не може да се определи като „балон“ – отбеляза в интервю за БНР Благоевград Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. – Не са един или два факторите, които повлияха на пазара през последните една-две години и особено през 2021г. и които ще продължат да влияят и през 2022. Според Камарата на строителите средно стойностите за материалите за строителство на жилища са се повишили с около 30%, като има и материали, които са се увеличили с над 100%. Това разбира се оказва влияние на строителството и няма как да не засегне и крайните цени на пазара.“
По данни на НСИ, в повечето големи градове значителна част от покупките са със спестявания, докато тези с ипотеки са около 25 -35%, за разлика от София, където те са 50%. По думите на Добромир Ганев, самата здравна криза, ограниченията, дистанционната работа и онлайн обучението са подтикнали хората да търсят по-просторни жилища. Само за 2020г. около 200 000 българи са сменили местоживеенето си от по-голям към по-малък град, в стремежа си да имат повече достъп до природата и по-открити пространства. Голяма част от хората се ориентират и към закупуване на второ жилище.
През последните две-три години на пазара на недвижими имоти се откроява и нова група купувачи, посочват експертите в сектора. Това са млади хора под 25-30г., които започват първата си работа с доход много над средния за София.
Какви жилища се търсят и какъв е профилът на купувачите?
„В момента двустайните жилища са едни от най-продаваемите на пазара – отбелязва Пенка Митова, брокер на недвижими имоти. – Някои клиенти ги търсят за инвестиции, други за жилище. Повечето са млади семейства,хора в IT сектора или в аутсорсинг компании. Българи, които работят в чужбина също купуват жилища, за да инвестират. Не са малко и клиентите от провинцията, които купуват жилища за децата си, вместо да плащат високи наеми. В тази категория са и много гърци, които купуват жилища за децата си, които учат медицина в София. Сред купувачите на имоти от провинцията има и по-предприемчиви, които купуват и препродават на печалба. Търсенето на имоти е голямо, затова и през настоящата година цените ще вървят нагоре“, прогнозира брокерката.
И ако тенденцията с ниските лихви на ипотечните кредити се запази, както очакват експертите, търсенето и покупката на имоти ще продължи със същите темпове и през 2022 година. Сигурното, според представители на агенциите за недвижими имоти е, че инфлaциятa щe продължи да влияe cилнo нa пaзapa, пoнe пpeз пъpвитe мeceци нa настоящата година. От друга страна ръстът на cпecтявaниятa нa купувачите и жeлaниeтo им дa ги cъxpaнят щe yвeличи и дeлa нa cдeлĸитe c пapи в бpoй.
Снимки: БГНЕС, nsni.bg
Историческо и празнично е настроението в Старата къща в края на месец януари. На 25 януари БНР официално ще отбележи своя 90-годишен юбилей с връчването на наградите за радиожурналистика "Сирак Скитник" и концерт същия ден с участието на всички музикални..
В четвъртък , 23 януари, сутринта в низините, котловините и протежението на река Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява и ще последва предимно..
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор със специалния представител на ЕС за диалога Белград - Прищина и Западните Балкани Мирослав Лайчак. По време на разговора бяха обсъдени аспекти от процеса на европейската интеграция на държавите от..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...