Заради високите сметки за ток и нафта в Рилската света обител е въведен режим на отоплението.
Манастирът ползва промишлен ток, който за декември е на стойност 28 000 лева (14 000 евро), което е тройно повече от сметката за декември 2020 година. Опасенията на игумена епископ Евлогий се, че за януари дължимата сума ще бъде още по-висока. Отоплението в светата обител работи по 8 часа на ден, а в кухнята се готви предимно на дърва, с които манастирът се е снабдил още през лятото. Тези икономии обаче не се отразяват особено на високите сметки и независимо, че голяма част от производителите вече получиха помощи през октомври, светата обител все още няма никаква подкрепа от държавата.
Същата е ситуацията и при други манастири в страната, сред които и Кабиленският манастир "Св. Рождество Богородично", в близост до Ямбол. Монахините са принудени да стоят на студено, за да пестят електроенергията, за която трябва да заплатят 6000 лева/3000 евро.
В "България днес" на 8 април слушайте: 01:43 Актуална информация от страната и българските общности зад граница 09:53 Прогноза за времето 15:43 Включете се в детските конкурси на Изпълнителната агенция за..
В сряда , 9 април, вятърът от северозапад отново ще се усили. Облачността ще бъде променлива, следобед по-често значителна, но само на отделни места ще превали дъжд и сняг. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София – около..
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие. Събитието е в рамките на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в български..
Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да..
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие...