Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културният институт на България в Прага е изпълнен с младежки дух и вдъхновяваща история

Един от символите на Прага - Карлов мост
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Това, което постигаме чрез изяви на културната дипломация, по никакъв друг начин не може да бъде постигнато“ – до заключението преди близо 100 години стига един български дипломат в Прага. Той имал нелеката задача да възстанови доброто име на страната ни след тежките последици на Първата световна война. Посланикът ни в младата държава Чехословакия е Димитър Михалчев, който участва в инициативен комитет, организирал голяма изложба с произведения на 70 творци, считани за цвета на родната интелигенция в началото на миналия век. Сред тях са Александър Божинов, Антон Митов, Владимир Димитров-Майстора, Димитър Гюдженов, Сирак Скитник, Николай Райнов. Освен техни творби, в пътуващата изложба са включени и талантливите чешки автори - Иван Мърквичка, Ярослав Вешин, Йозеф (Йосиф) Питер, Ото Хорейши, които по това време работят в България. Главен организатор на паметното събитие е видният чешки художник Алфонс Муха. Изложбата от 1926 г.оставя трайна следа в историята на българската дипломация. Публиката вижда колосален, за епохата, брой творби от България – близо 500. Повечето днес са част от фонда на Националната художествена галерия в София.

За да съживи спомена за тази голяма среща на задгранична публика с класиците на България, Културният ни институт в Прага положи усилия да събере в специален албум някои от произведенията, за които се знае, че са били в сборната експозиция. Изданието е отпечатано през 2021 г. под заглавие „София – Прага, 1926. 95 години от една паметна изложба“.

„Сега настъпи моментът за тази своеобразна възстановка, защото от антиквариата ни попадна брошура, в която е описана програмата към състоялата се тогава изложба – разказва Галина Тодорова, директор на Българския културен институт в чешката столица. – Това ни окуражи да се свържем с Националната галерия и да подготвим това луксозно възпоменателно издание. И понеже в културата не можем да се затваряме само в двустранните отношения между България и Чехия, затова включихме превод и на английски език. От опит знам с какво уважение ни гледат и дипломати от други държави, а и нашата публика, когато представяме този албум. Много се впечатляват от дълготрайните ни отношения с Чехия и от забележителното творчество на българските майстори. Събития и годишнини се преплитат и отминават, но хубавото е, че това печатно издание ще остане като документ за историята на дипломатическите отношения на България с Чехия“.

Днес Българският културен институт в Прага се стреми да привлича много млади хора, независимо дали са от българската общност там или чужденци. Тъкмо на младите в изкуството е посветена изложбата, която се открива на 3 февруари в галенията на Института. Тя е с участието на ученици от Средното училище по стъкларство във Валашке Мезиржичи.


Общото между работите от стъкло, пластмаса, направени върху платно или чрез компютърна графика, е вдъхновението, почерпено при гостуването им в България.Вече е традиция ученици от това училище да посещават летен пленер в Културния център „Двореца“ в град Балчик, по проекти на програмата Еразъм +.

Сред значимите срещи на чешката публика с творци от България е ежегодният Фестивал на българското кино. След двегодишно провеждане в онлайн среда, сега организаторите се надяват отново да поканят публика в кинозалата. „Ние сме запазили една емблематична сграда – Дворѐца „Лу̀церна“ (Palác Lucerna) културен паметник на Чехия – отбелязва Галина Тодорова и добавя:

„Подбрали сме повече комедийни ленти. В едно изследване на чешките издания става ясно, че местната публика има такива предпочитания – на първите три места са поставени все комедийни заглавия. Затова решихме, че можем да поднесем на аудиторията в Прага доза смях, чрез българските филми. Сред заглавията са „Като за последно“ с Мария Бакалова, „Голата истина за група „Жигули“ на Виктор Божинов, и „Чичо Коледа“ на Ивайло Пенчев. Прожекциите са 4 дни и се надяваме залите да останат отворени до март, за когато са предвидени прожекциите“.

 

Снимки: @BulharskyKulturniInstitutPraha 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 18 октомври ИАБЧ присъжда „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“

Обявяват "Българка на годината" сред изявени сънароднички от 19 държави

На тържествена церемония, под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова, днес ще бъде връчено отличието "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023". С него Изпълнителната агенция за българите в чужбина удостоява една от..

публикувано на 18.10.24 в 05:50

Посланикът на България в Аржентина Стоян Михайлов се срещна с българите от Берисо

Посланикът на България в Аржентина Стоян Михайлов прие на 14 октомври 2024 г. в посолството в Буенос Айрес представители на Българското културно дружество "Иван Вазов" от град Берисо, предаде БТА.  Поводът за срещата е избирането на българския..

публикувано на 15.10.24 в 18:39
Заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева

Съставите на СИК извън страната вече са назначени

Към днешна дата за участие в предсрочните парламентарни избори са регистрирани 4858 кандидати за народни представители. От тях 1378 са жени, 3480 – мъже. Бройката не е окончателна, тъй като продължават да постъпват искания за заличаване на някои от..

публикувано на 15.10.24 в 16:54