Готова е сградата на туристическия информационен център /ТИЦ/ до Видинската синагога, която в момента се реставрира със средства по европейски проект. Очаква се до края на месец ноември т.г.125-годишният молитвен храм да е напълно възстановен и да отвори за туристи, които ще бъдат обслужвани във въпросния ТИЦ. В помощната сграда към синагогата ще има също кафене и зона за отдих. „Идеята е да създадем по-интересна и атрактивна среда в рамките на самата синагога“- каза за БНР-Видин ръководителят на проекта арх. Ангел Недялков и добави:
"На партерния етаж, кота нула - това ще бъде многофункционална зала, която ще има различни предназначения, в зависимост от това какво мероприятие предстои, включително и концерти. В същата сграда ще има постоянна площ - експозиция на Жул Паскин, както и постоянна изложба с банери, на които ще се показват отделни моменти от историята на самата сграда. Ще има и 50 кв. м. помещение за дарителите, еврейската общност, както и малка библиотека, където ще се провеждат различни срещи... Целта е да има по-голямо удобство за посетителите..."
Междувременно, вече шести месец, продължава реставрацията на Синагогата и превръщането й в културен център, който ще носи името на родения във Видин художник космополит от еврейски произход Жул Паскин /1885-1930/. Реставраторите на синагогата се сблъскват и с някои предизвикателства:
"Досега се работеше основно в изливането на допълнителни основи, които да укрепят фундамента на сградата - каза арх. Ангел Недялков.– След като се направят всички укрепителни мероприятия, вече ще започне да се работи във височина. Много е деликатна тази работа. Не е като при строеж на нова сграда. Тук се вижда, че се работи, но работите са много особени. Ефективността визуално не е впечатляваща."
Видинската синагога е построена в края на XIX век и е втората по големина в България. Наричат я още "Белия лебед" заради красивата ѝ фасада, която в миналото се е виждала чак от река Дунав. След 1949 г., обаче синагогата преустановява дейността си като молитвен храм и до 60-те години на миналия век е била използвана от атеистичната власт за различни нерелигиозни нужди, след което сградата е изоставена на произвола на съдбата. Реставрацията на уникалния паметник на културата стана възможна благодарение на съвместните усилия на организацията на евреите в България "Шалом" и на община Видин, която спечели проект по Оперативна програма "Региони в растеж", на стойност 10 млн. лева /5 млн. евро/.
Още за Видинската синагога ще научите от материала на Радио България „Видинската синагога ще се възроди като културен център „Жул Паскин”.
Съставил: Венета Николова /по материали на Стефка Павлова и Недка Лилкова, БНР-Видин /
Снимки: Община Видин, БГНЕС
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..