Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Походът на свободата“ в София – без лидери, без партии, без сценарий

На фона на най-масовия протест в Канада срещу ограничителните противоепидемични мерки, който не стихва повече от седмица, София също последва примера заедно с други европейски държави. Дали защото не беше организиран от политически сили или заради липсата на информация в медиите, протестът бе по-малоброен, но за сметка на това участниците не скриха ентусиазма си в социалните мрежи:

„Походът на свободата“ продължава, докато не постигнем нашата обща цел – отпадане на дискриминационните мерки! Заедно можем да кажем НЕ на страха! Защото където свършват страховете, там обединението прави силата“.


Разнопосочната информация в медиите от началото на пандемията, премълчаването на страничните ефекти от ваксините, както и липсата на прозрачност и логика в решенията на политиците допълнително засилват съмненията у 2/3 от българите, които отказват да се ваксинират.

Това бе и една от причините в мразовития 12 януари, на площада пред Народното събрание, да се съберат толкова много протестиращи с искания за премахване на зелените сертификати.

И противно на твърденията, че недоволните са били платени симпатизанти на партия „Възраждане“, чиято предизборна кампания бе изцяло основана на послания срещу задължителните ваксини и Зелени сертификати, сред хората на площада имаше представители на академичните среди, интелектуалци, учители, загрижени родители, лекари.


„Лично аз протестирах за това да няма разделение в обществото на  ваксинирани и неваксинирани – отбелязва Светлана Живкова, главен асистент в БАН. – Всичко има някакви граници. Не може някой отгоре да ти казва, че това е за твое добро и да ти го налага със сила. Ако хората са добре информирани те ще направят своя избор. А човек може да се зарази и от много други болести. Ние имаме всички ваксини от имунизационния календар, но тези, които налагат масовата ваксинация промениха понятията за ваксина. Така че ние не сме антиваксъри.“

Светлана Живкова
Заедно с много свои колеги, които знаят да боравят с научна литература, Светлана Живкова следи информацията около пандемията и ваксините в реномирани медицински издания и е категорична, че от обществото ни се скрива голяма част от информацията. По думите ѝ, умишлено не се съобщават и нежеланите реакции след имунизиране.

„Човек трябва да знае какви са рисковете от странични реакции, докладвани при доброволни приематели на ваксините, а не да се прави принудително – категорична е изследователката. – Затова целта на протестите е да се сформира работеща група от лекари, вирусолози, микробиолози, имунолози, които от тяхната тясна специалност да разискват за смисъла на ваксинирането срещу Ковид. Честно и откровено да се обсъдят всички „за“ и „против“ и заключението им да бъде сведено до българските граждани, за да бъдат наясно и с двете страни.“


Голяма част от протестиращите смятат, че се заглушава експертното мнение. Не се оставят да говорят истинските клиницисти, а се подбират тези, които обслужват политическата линия за масово ваксиниране. Липсата на логика в твърденията на определени експерти често противоречи на анализи, направени от американската агенция по храните и лекарствата CDC и европейската EMA, смятат видни медицински специалисти в България. Те са категорични, че умишлено се спекулира и със смъртните случаи. Още в началото на епидемията водещ специалист в областта на реанимацията предупреди, че в България има недостиг на лекари реаниматори. А това е и една от причините за летален изход сред пациентите в средно тежко състояние, които губят битката с болестта именно в интензивното отделение. Всички тези факти не убягват от обществото на противниците на сертификатите и ваксините, въпреки опитите да бъдат принизени до наивна тълпа, вярваща в конспирации.


А на фона на нестихващите протести по цял свят, критичното мислене и съмнението са форма на пробуждане. За пробуждане призовават и протестиращите в България.

Снимки: Дарина Григорова, БГНЕС, bntnews.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален етнографски музей

18 май - Международен ден на музеите

Всяка година на 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Началото е поставено през 1977 г. от ICOM (International Council of Museums) – Международен съвет на музеите. Идея първо била да се покаже, че "музеите са важно средство за културен..

публикувано на 18.05.25 в 09:35
Българският павилион на ЕКСПО 2025 в Осака

Със специална церемония и концерт премина Денят на България в ЕКСПО 2025

Участието на България на международното изложение в Осака ще покаже съвременния образ на страната като регионален иновационен център. Това посочи президентът Румен Радев, който говори на официалната церемония, с която на 18 май беше отбелязан Денят на..

публикувано на 18.05.25 в 09:17

Изложбата "90 години БНР – радиото на поколения българи" вече е в Бургас

Пътуващата изложба "90 години БНР – радиото на поколения българи" може да бъде разгледана вече и в Бургас. Поводът е и рожденият ден на БНР-Бургас – в края на май се навършват 13 години от създаването на регионалната медия. Изложбата, подредена..

публикувано на 18.05.25 в 09:05