Най-дългата пещера в Северозападна България - "Башовички печ", в която са открити фосилни останки от пещерни животни, е застрашена заради строителен обект в непосредствена близост.
В продължение на 10 години спелеолозите, които я проучват се борят за нейното опазване и в края на януари 2022 г., природната забележителност е обявена за защитена територия. Целта е да бъде опазена неживата природа с естествен подземен карстов извор, водни галерии, палеонтоложки находки, местообитаниe на прилепи и ендемична безгръбначна фауна.
Над пещерата обаче се намира кариера, която обслужва изграждането на инфраструктурни обекти във Видинско, информира БТА. Притесненията на пещерняците са, че изкопните работи биха могли да доведат до разрушения в нея и независимо, че една част от кариерата попада в НАТУРА 2000, е дадено разрешение за строителните дейности.
„Башовички печ“ е една от най-дългите водни пещери в България, като от нея са проучени около 4 километра, но изследователите ѝ предполагат, че е възможно да е и по-дълга.
Видинските спелеолози картират природната забележителност още през 1979 г., а сега изчакват подходящо време, за да влязат и в лявата галерия и да продължат проучването ѝ.
Освен естественото подземно образувание, защитената територия включва и наземна част с площ от над 3 декара, в която се намира входът. Благодарение на статута на природна забележителност, в нея е забранено унищожаването, повреждането и изнасянето на елементи от пещерната структура, включително камъни, седименти и пещерни образувания, както и палеонтоложки или археологически находки.
Пещерните животни са защитени и не се разрешава внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове.
Новата защитена територия се намира в землищата на село Орешец и село Бела, община Димово, както и село Гранитово, община Белоградчик, област Видин.
От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra: Unknown archaeology of the Sozopol Bay and its western hinterland" ( " Между Созопол и Таласакра:..
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени Голямо и Малко було, беше официално открита в първите дни на месец май от местната администрация,..
Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени..
От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra:..