Най-дългата пещера в Северозападна България - "Башовички печ", в която са открити фосилни останки от пещерни животни, е застрашена заради строителен обект в непосредствена близост.
В продължение на 10 години спелеолозите, които я проучват се борят за нейното опазване и в края на януари 2022 г., природната забележителност е обявена за защитена територия. Целта е да бъде опазена неживата природа с естествен подземен карстов извор, водни галерии, палеонтоложки находки, местообитаниe на прилепи и ендемична безгръбначна фауна.
Над пещерата обаче се намира кариера, която обслужва изграждането на инфраструктурни обекти във Видинско, информира БТА. Притесненията на пещерняците са, че изкопните работи биха могли да доведат до разрушения в нея и независимо, че една част от кариерата попада в НАТУРА 2000, е дадено разрешение за строителните дейности.
„Башовички печ“ е една от най-дългите водни пещери в България, като от нея са проучени около 4 километра, но изследователите ѝ предполагат, че е възможно да е и по-дълга.
Видинските спелеолози картират природната забележителност още през 1979 г., а сега изчакват подходящо време, за да влязат и в лявата галерия и да продължат проучването ѝ.
Освен естественото подземно образувание, защитената територия включва и наземна част с площ от над 3 декара, в която се намира входът. Благодарение на статута на природна забележителност, в нея е забранено унищожаването, повреждането и изнасянето на елементи от пещерната структура, включително камъни, седименти и пещерни образувания, както и палеонтоложки или археологически находки.
Пещерните животни са защитени и не се разрешава внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове.
Новата защитена територия се намира в землищата на село Орешец и село Бела, община Димово, както и село Гранитово, община Белоградчик, област Видин.
Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..
Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..
В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене. Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена..
Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак,..