Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е в готовност да евакуира наши сънародници от Украйна

Сградата на МВнР в София
Снимка: mfa.bg

Във външното ни министерство няма постъпили искания на български граждани да бъдат евакуирани от Украйна. Близо 40 души са се регистрирали в интернет платформата на министерството и са оставили телефони и адреси за контакт, съобщи за БНР директорът на дирекция "Пресцентър" на Министерството на външните работи Митко Димитров и призова българите да напуснат Украйна с наличните транспортни средства. 

„Външният министър Теодора Генчовска е сформирала кризисен щаб, който следи ситуацията и ако се наложи ще започнем плановата евакуация на българските граждани. Надявам се, че дипломатическите усилия ще доведат до деескалацията на напрежението, това е в интерес на абсолютно всички“, заяви Димитров. 

Външният министър Теодора Генчовска

В интервю за „Радио Бълграия“ министър Теодора Генчовска заяви, че българската позиция за Украйна е непоколебима: „България подкрепя независимостта, суверенитета и териториална цялост на Украйна, в рамките на международно признатите ѝ граници, включително – в териториалните води“.

По думите на министъра, кризата около Украйна има непосредствено значение за нашата национална сигурност. Ето защо, укрепването на Източния фланг на НАТО е приоритет, каза Генчовска. Българската позиция за напрежението около Украйна чуйте ТУК.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Болградската районна държавна администрация

Още трима бесарабски българи загинаха във войната в Украйна

Трима бесарабски българи от Болградския, Измаилския и Белгород-Днестровския райони в Одеска област загинаха на фронта от началото на август. 35 годишният старши лейтенант на полицията Сергей Маглае загинал на 11 август при изпълнение на служебния си дълг...

публикувано на 15.08.25 в 08:17

Гастрономическа обиколка "Вкусът на Бесарабия" в Украйна

Гастрономическа обиколка "Вкусът на Бесарабия" из Болградска община, Украйна, е предвидена за 24 август. Програмата включва посещения на обекти в Болград и района, дегустации и традиционен български обяд, съобщи БТА, позовавайки се на Туристическия..

публикувано на 14.08.25 в 16:32

Николай Костов пое петкратен футболен шампион на Казахстан

Българският футболен треньор с дългогодишен опит и значими постижения в спортната подготовка на отбори Николай Костов застана начело на казахстанския "Актобе". В момента "Актобе" заема четвърто място в класирането, но е само на 5 точки от третата позиция,..

публикувано на 14.08.25 в 15:23