Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Успението на равноапостола Св. Кирил - Константин Философ

Снимка: архив

Според житието на Константин Философ, наречен в монашеството Кирил, той произхожда от знатни родители в Солун. Даровитото дете е изпратено в знаменитата Магнаурска школа в Константинопол. Заради знанията му е наречен Философ и е назначен за преподавател в школата и за патриаршески библиотекар. Изпълнява множество дипломатически мисии за ромейската империя.

В молитви и пост създава славянобългарската азбука и заедно със своя брат Методий превеждат на старобългарски Евангелието и редица богослужебни книги. Изпратен е на просветителска мисия в Моравия. След нея отива в Рим, където пред папата защитава правото на българи и славяни да извършват богослужения на родния си език, който е признат за богослужебен. Папа Адриан II освещава направените преводи.

Св. Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г. и е погребан в църквата "Св. Климент Римски".

В „Проглас към евангелието“ светецът ни е оставил великолепния поучителен стих:
„Голи са без книги всички народи,
не можейки да се борят без оръжие
с противника на нашите души......“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15

Точно преди 50 години България откри единствената си АЕЦ

На 4 септември 1974 г. е открита официално първата и единствена АЕЦ в България - "Козлодуй". Тя е и първата ядрена централа в Югоизточна Европа. Началото на ядрената ни енергетика обаче е поставено на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за..

публикувано на 04.09.24 в 07:45