Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

149 години от гибелта на Васил Левски

Карлово почита паметта на Апостола на свободата

Архиерейска света литургия и панихида в памет на Левски ще бъде отслужена в събота в храм „Успение на Света Богородица“

Снимка: opoznai.bg

Възпоменателна церемония по повод 149 години от гибелта на Апостола на Свободата Васил Левски се провежда на 18 февруари в родното място на героя - Карлово. Всяка година на този ден подбалканският град прекланя глава пред саможертвата на Апостола. Слово пред паметника на Левски ще произнесе председателя на НС Никола Минчев, под чийто патронаж се провежда възпоменателната церемония със заря. На площада, който носи името на Васил Левски всяка година се събират не по-малко от 1500 души - жители и гости на Карлово.

На 19 февруари от 9 часа в храм „,Успение на Света Богородица“ ще бъде отслужена архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола, а вечерта, от 19 часа, отново на площада в града ще се проведе и митинг- поклонение с поднасяне на венци и цветя на паметника на Апостола. В церемонията ще участва представителна част на 61-ва Стрямска механизирана бригада.

Възпоменателните чествания се провеждат при стриктно спазване на противоепидемичните мерки за сигурност. Основен организатор е Общината, заедно със средното училище в града и комитет „Васил Левски“ в Карлово.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът: Употребата на наркотици от младите застрашава нацията ни

Президентът Румен Радев свика днес заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, посветено на рисковете и заплахите пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото..

публикувано на 18.02.25 в 17:45

Пътищата са проходими при зимна обстановка

Сняг вали над по-голямата част от страната страна, видимостта на Троянския проход е до 30 метра, а на Прохода на Републиката – до 50 метра, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Обилен е снеговалежът по автомагистрала "Струма" в..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

"Агра 2025" среща науката с практиката

Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в залите на Международния панаир в Пловдив, съобщава БТА. Тазгодишното 33-то издание на форума..

публикувано на 18.02.25 в 07:10