Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пернати пациенти на „Зелени Балкани“ отново кръжат над Софийското поле

Снимка: dir.bg

Седем мишелова бяха пуснати на свобода, след като са прекарали известно време в Спасителния център за диви животни на неправителствената организация "Зелени Балкани". Там някои птици са били подложени на операция,имало такива, които са били приети за лечение заради изтощение. Мишеловите са върнати в природата край Кремиковския манастир в близост до столицата.

От „Зелени Балкани“ припомнят, че този вид птици са много полезни и за хората, хранят се с мишки или други дребни гризачи. През зимата обитават по-ниските части, за да си набавят храна. През лятото, когато е размножителният период, пребивават предимно в по-високите гористи местности. Спасителният център се грижи годишно за около 2500 нуждаещи се животни, предимно птици. Често техни пациенти са и дребни бозайници като катерици и таралежи.

Съставил: Гергана Манчева


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Всеки трети българин е енергийно беден

Трийсет процента от българите или 1,8 милиона души попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди,..

публикувано на 30.05.25 в 10:43

МВнР: Затварят за 48 часа източната част на околовръстния път на Солун

Външното ни министерство предупреждава българските граждани, че източната част на околовръстния път на гръцкия град Солун ще бъде затворена за 48 часа от утре, съобщава БТА.  От 09:00 ч. на 31 май дирекция “Пътна полиция” в гръцкия град ще..

публикувано на 30.05.25 в 09:06

Форум в Русе за ползите от приемането на еврото

Конференция, посветена на ползите от приемането на страната ни в еврозоната, ще се проведе днес в Русе, съобщава БТА. В организирания от Областната администрация бизнес форум "Ползи и перспективи от въвеждането на еврото в България"  ще участват..

публикувано на 30.05.25 в 07:25