Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

149 години от гибелта на Васил Левски

Румен Радев: Свободата може да бъде достояние само на просветен народ

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова отдадоха почит пред паметника на Васил Левски в София по повод 149 години от гибелта на Апостола на свободата.

Всяко поколение мери себе си и стореното с моралния ръст на Апостола на свободата”, заяви президентът Румен Радев. “Левски готвеше народа не само за въоръжена борба, но и за неговото нравствено израстване, защото свободата може да бъде достояние само на просветен и духовно извисен народ, осъзнал силата и достойнствата си”, изтъкна държавният глава. Според него почитта към Васил Левски изисква не само смирение пред гибелта му, но и дързост да го следваме в делата му. “Историята няма да прости, ако не се върнем на пътя към чистата и святата република, която ни завеща”, заключи той.

19 февруари е един от дните, в които най-силно се чувствам горд с това, че съм българин”, заяви премиерът Кирил Петков по повод годишнината от обесването на Васил Левски. По думите му, с особена яснота днес звучи неговото верую: „Дела трябват, а не думи”. “Васил Левски е символ на чистота, символът, който ни обединява”, каза още министър-председателят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Топлото време продължава, възможни са локални валежи над западните масиви

В четвъртък  минималните температури ще са от 14° до 22°, в София – 14°. През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали за кратко и ще прегърми. Ще духа слаб, в..

публикувано на 06.08.25 в 18:30

На 6 август до 16 ч. ще е затворен граничният пункт при Станке Лисичково

Преминаването в двете посоки на леки и товарни коли през граничен пункт "Станке Лисичково" (Логодаж) със Северна Македония временно е спряно на 6 август до 16:00 ч., съобщи Гранична полиция.  На пункта се извършва цялостна реконструкция  и в сряда ще се..

публикувано на 06.08.25 в 08:51
Паметникът на моряка в Морската градина в Бургас

С духова музика в Бургас отбелязват 146 години от създаването на Военноморските сили

Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-ата годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника на моряка в Морската градина в..

публикувано на 06.08.25 в 07:45