Във връзка с усложняващата се обстановка в Украйна, туристическият ни бранш отново е изправен на нокти. След постепенното облекчаване на ковид рестрикциите, секторът започна да се съживява, както и надеждите на работещите в него, които отчитат ръст на резервациите за Лято 2022.
Последните дни обаче будят нови тревоги у туроператори, хотелиери и ресторантьори. Причината - назряващият военен конфликт в Украйна. Според зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, поне засега, няма отменени резервации от Украйна и Русия. А тези две държави са приоритетни пазари за родния туризъм. По данни на Националния статистически институт, през миналата година България е била посетена от близо половин милион украинци и от над 135 хиляди руснаци. Сега обаче, ситуацията е непредвидима, категорични са анализатори.
Преди дни Илин Димитров, председател на Комисията по туризъм в парламента, заяви пред телевизия „Bulgaria On Air“, че „един военен конфликт ще ни разбърка плановете и ще направи нашия регион непривлекателен. Ще спре туристите от Русия, Украйна, Молдова и Беларус към нас. Ще се вдигнат цените на газта и тока. Спирането на кадри от Украйна със сигурност ще рефлектира върху бранша.“
Мартин Петков, управител на столичен туроператор, който представлява международния концерн, обслужващ руски и украински туристи, е категоричен, че евентуални военни действия ще се отразят зле на предстоящия летен сезон. „По отношение на руските туристи има сериозен спад на резервациите още от началото на ковид кризата преди две години, когато бяха преустановени чартърите от Русия до България“- твърди Мартин Петков и допълва:
Положението се усложнява и от факта, че от години черноморските ни курорти внасят кадри от Украйна, за да компенсират сериозния недостиг на работна ръка в сектора: „Надяваме се, че ситуацията в Украйна няма да ескалира, тъй като със сигурност не достига работната ръка в големите ни обекти. Кадрите от Украйна са голямо перо в целия ни хотелски бизнес по морето“ – казва Мартин Петков. Според него рязкото покачване на цените на тока и газта, които и сега са непосилни за много български граждани, със сигурност ще се отрази на сектора. „Хотелиерите нямат избор, ще започнат да коригират цените нагоре, за да не работят под себестойност и естествено, услугата ще стане по-малко достъпна. Някои хора просто ще се лишат от почивка на нашето море“ – посочва Мартин Петков и заключава:
„Нищо не може да се предвиди към днешна дата. През 2014 г., когато беше ситуацията в Крим, сезонът от Украйна не беше лош. Щом се успокоиха нещата, на хората явно им беше дошло в повече и дойдоха на почивка у нас, така че не е имало голямо отражение. Но как ще се развият нещата сега – е невъзможно да се прогнозира.“
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..