Историята на тази песен е част от българските борби за национална независимост по време на петвековното османско владичество. Създадена е от Добри Чинтулов – български учител и народен будител, радетел за национална и църковна свобода, възпитаник на Духовната семинария в Одеса.
Там той създава текста на песента, а мелодията, най-вероятно, „нагласява“ върху популярна навремето песен, чието заглавие е забравено. Подобна съдба никога не застига „Къде си, вярна ти любов народна“ – песен-символ на пробуждането на един народ. Пробуждане, започнало от една „искра любородна“ и превърнало се в „буен пламък“.
„Къде си, вярна ти любов народна“, заедно със „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене“ и още няколко революционни песни, създадени от Добри Чинтулов, са повдигали духа на българските патриоти по време на Априлското въстание и Руско-турската война, донесла Освобождението на България. Те звучат и днес на по различни поводи, свързани с българската история и с 3 март - Националния ни празник.
Къде си, вярна ти любов народна?
Къде блестиш ти, искра любородна?
Я силен пламък ти пламни,
та буен огън разпали
на младите в сърцата,
да тръгнат по гората.
Пламни, пламни ти в нас, любов гореща,
противу турци да стоим насреща!
Да викнем всинца с глас голям
по всичкия Коджабалкан:
голямо, мало, ставай,
оръжие запасвай!
С концерт на смесения хор при софийския храм “Покров Богородичен” в габровската Художествена галерия "Христо Цокев" ще бъде закрит Празникът на духовната музика. Заедно с Габровския камерен оркестър хорът ще изпълни за първи път у нас три ранни..
Михаела Маринова, която е сред най-успешно реализиращите се млади български изпълнители, издаде нов албум. Тя представи колекцията от десет песни с турне в най-големите градове на България. Заглавието на албума "Черна пеперуда" говори за..
Трагичната смърт на рок легендата Кирил Маричков, който загуби живота си при инцидент преди концерт във врачанското село Селановци, предизвика емоционалните коментари на стотици хиляди фенове, музиканти, общественици и политици. Отиде си “щурецът”..