В Украйна е въведено военно положение. Младите получават покана да отидат във военните подразделения, доброволци се обединяват и застават като охрана на различни обекти. Иначе хората са разочаровани, защото не им се вярваше, че може да има война между руснаци и украинци. Така описва ситуацията в Украйна в момента Дмитрий Терзи, председател на Всеукраинския център на българската култура в Одеса:
По различен начин се усеща ситуацията в украинските села. В болградското село Криничное, наричано от местните жители също Чушмелий, живеят около 4 000 българи. Една от тях е Мария Желязкова – член на българския танцов ансамбъл „Чушмелий“. „Ако не слушаме новините, ще помислим, че война изобщо няма. Не се чуват никакви обстрели“, казва Мария, но допълва:
„Много сме обезпокоени, защото децата и племенниците ни са разхвърляни из различни градове. Гледам телевизия за по-достоверна информация. Много сме напрегнати, разбира се. Затова цял ден съм в двора и не влизам вкъщи, за да не ми е мъчно на душата.“
В интервюто си за „Радио България“ Дмитрий Терзи разказва, че българите в Украйна, както и целият украински народ, искат да има мир и разбирателство. „Но има хора, които са заинтересовани да има сблъсък между Украйна и Русия. Има хора, които искат да има мирно разрешаване на въпроса. А има и хора, които са безразлични, макар и да са малка част“, посочва събеседникът ни.
Предложението на българската страна за евакуация на етнически българи от Украйна той коментира така:
„Това е наивност голяма, защото аз разбирам, че могат да бъдат евакуирани тези българи, които са граждани на България и които се намират тук в момента. Но не става дума за наши българи – украинци, които имат български паспорти. Това не може да стане така, защото това е намеса във вътрешните работи на Украйна. Ние сме напуснали България преди 150 години. И никога не е имало закон, за да се работи в това отношение - как България – държавата, прародината, да реши какви права трябва да имаме. Човек да получи българско гражданство, чака между 2 и 4 години. Ако става въпрос за евакуация на всички българи по произход, това не може да стане, защото ние сме над 300 хиляди и разпокъсани в различни места. Има много съвместни бракове – българо-украински, -молдовски, -гагаузки, - руски… Много от нашите хора също така се мобилизират. Не е лесно.“
Относно развитието на конфликта в Украйна, Терзи посочва:
„Сложно е да се каже. Но ние като българи, които стоим и виждаме украинците от една страна и руснаците от другата страна, на нас не ни харесва това тяхно сблъскване. Но по принцип, хората в Европа, и в Щатите, искат едно – по дипломатически път да се реши въпросът, а не с военни средства. Войната – това е винаги трагедия, а след нея ще трябват не 10, а може би 30-40 години, за да се излекуват психическите рани“.
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни..
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от..
Българската компания "Балкан Агрикалчъръл" получи златен лиценз за инвестиционен проект в Египет, съобщи Българското посолство в Кайро. В последния ден..