Навършват се 30 години от масовото избиване на цивилни граждани – азербайджанци, след превземането на град Ходжали в Нагорни Карабах от арменски въоръжени сили.
В писмо до медиите, българската общност в Азербайджан отправя призив към българския народ да си помни жертвите и събитията от нощта на 25 срещу 26 февруари 1992 г. Битката за Ходжали е определяна като най-кръвопролитната във войната в Нагорни Карабах между Армения и Азербайджан. Тогава загиват повече от 600 души, като Азербайджан обвинява арменската страна в извършването на геноцид. Армения твърди, че за населението на Ходжали е бил отворен коридор за евакуация, но не всички са се възползвали от него.
„Тази трагедия трябва да получи справедлива оценка на световната общност и човечеството“ – се казва още в призива на българската общност в Азербайджан, подписан от председателя на общественото сдружение „Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба“ Мария Павловна Гусейнова-Атанасова.
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...