Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихият подвиг на българките по време на борбите за свобода

Райна Княгиня. Художник Васил Горанов.
Снимка: архив

Техният героизъм и отдаденост са останали в сянката на мъжките подвизи, далеч от вниманието на историци и хроникьори. Но българските жени по нищо не са отстъпвали на мъжете, когато е ставало дума за отстояването на ценности като свобода, достойнство и независимост. По време на османското владичество българки са се борели рамо до рамо с мъжете срещу подтисничеството на нашественика, понякога и с оръжие в ръка. Бунтовнички, воеводи, куриерки, знаменоски, парламентьорки … ролите им в националноосвободителното движение са били безброй.

Знае се за 55 жени-хайдути по време на т.нар. хайдушко движение, както и за десетки българки, които, по време на Арилското възстание през 1876 г., са взели участие в защитата на Батак, Брацигово, Перущица.

Румена ВойводаМного примери могат да бъдат дадени за приноса на жените в Руско-турската война /1877-1878/, както и след Освобождението - от Сръбско-българската война (1885), когато на фронта са се подвизавали т. нар. „Видински амазонки“ .

За жените-героини разказва публикацията „Българските жени в борбите за национално освобождение“ от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стоянка Мутафова

Почит за Стоянка Мутафова - 103 години от рождението ѝ

На 2 февруари се навършват 103 години от рождението на неповторимата Стоянка Мутафова - любима актриса на поколения българи, един от символите на българския тетатър, телевизията и киното.  Родена е на 2 февруари 1922 г. в София в семейството на..

публикувано на 02.02.25 в 12:52
Народен съд

1 февруари е Ден за почит към жертвите на комунизма в България

С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..

публикувано на 31.01.25 в 11:16

На 27 януари светът почита паметта на жертвите от Холокоста

С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на  представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..

публикувано на 27.01.25 в 10:50