Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Конвоят с бежанци от Киев вече е в България

Снимка: Мая Щърбанова

На граничния пункт „Дуранкулак“ след 36-часово пътуване пристигна конвоят с бежанци и дипломати от Украйна. Външният министър Теодора Генчовска посрещна на границата 190 евакуирани граждани на България, Украйна, Северна Македония, Германия и Армения. Тя заяви, че българите, които искат да се евакуират от Украйна, вече ще могат да разчитат на съдействие от Ситуационния център към министерството, защото българските дипломати в Украйна са изтеглени. Със съдействието на турските власти, чрез влакове са били евакуирани още български граждани от градовете Харков и Киев, съобщи министър Генчовска.

Руският агресор успя да превземе 250-хилядния украински град Херсон. Кметът на града призова да се организира зелен коридор, за да се съберат труповете на цивилните и военните, както и да се докара храна за населението. Руски въздушен десант атакува Харков, като боевете в града продължават. С крилати ракети са атакувани цивилни обекти в Харков и Житомир.  

Украйна беше основна тема в годишната реч на президентът на САЩ Джо Байдън пред конгреса. Путин се опита да разклати устоите на свободния свят, мислейки, че може да го накара да се подчини, но той много се обърка и се изправи пред стената на украинския народ, която никога не си е представял, заяви Байдън и подчерта, че светът е изолирал режима на Путин и Русия ще плати жестока цена за инвазията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Етно фест на българите в Тараклия е подкрепен от Министерството на културата в Молдова

Асоц и ацията за развитие на българск ата об щност в Молдова ще бъде подкрепена със 193 хиляди леи ( близо 10 хил. евро ) от молдовското Министерство на културата, за да развие традиционния Етно фест Тараклия.   " Това е едно от..

публикувано на 05.06.25 в 12:10

Празник на буквите в българското училище "Ран Босилек" в Брюксел

С песни, стихотворения и много танци децата от българското неделно училище "Ран Босилек" в Брюксел отпразнуваха Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Първокласниците вече могат да четат и пишат на..

публикувано на 25.05.25 в 13:33

Празникът на духа и словото беше отбелязан в различни точки на света

24 май обедини българите по света, които с различни мероприятия отбелязват Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Богата празнична програма беше организирана днес в Музея на..

публикувано на 24.05.25 в 18:20