Множеството акции, дарения и ангажираност на българите в помощ на бежанците от войната в Украйна вече 12 дни ни доказват, че човеколюбието в душите ни все още е живо и умеем да го проявяваме. Поредният добър пример в тази посока е инициативата на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ), чиято цел е да открият възможно най-голям брой доброволци, които са готови да им помагат в цялата страна. Броят на откликналите до момента е над 150, както и 100 лекари, които оказват медицински прегледи и помощ за потърсилите ги бежанци, а както знаем те основно са жени с деца, бременни и възрастни хора.
„Затова за нас беше важно да открием лекари, владеещи руски или украински, които да са в готовност да окажат съдействие и да помогнат на нуждаещите се“ – заяви в интервю за Радио България председателят на НАДРБ Ясен Цветков.
Асоциацията, създадена през 2014 година, обединява цивилни граждани, които имат желание да подпомогнат институциите по време на извънредни ситуации.
„Към настоящия момент наши членове са над 40 общини, пожарната, Националното сдружение на общините, 7 клуба, които осъществяват дейност подобна на доброволните формирования, както и физически лица“ – обясни Цветков и допълни, че броят на доброволните формирования е 240 в цялата страна.
„Те принадлежат към общините и са част от единната спасителна система на страната. Хората в тях са преминали определени обучения, разполагат с оборудване, защитни средства и облекла. Към настоящия момент в страната има 3100 регистрирани и готови за работа доброволци. Намесата им се изисква с разпореждане от пожарната, когато са и необходими допълнителни сили. След него кметът на населеното място издава заповед, с която задейства отряда.“
НАДРБ работи активно за повишаването на обществената култура по отношение на бедствията, породени от човешката дейност или тази на природата, но Цветков признава, че тази дейност изисква систематични усилия:
„Нашата задача е да откриваме липсващите елементи, пропуски или недостатъци в системата за реакция при бедствия и да се стараем да ги запълним, за да я направим по-ефективна. Организираме различни тренировки, беседи и обучения както за доброволци от формированията, така и за граждани, сред които са деца и ученици.“
За целта имат на разположение онлайн учебна платформа, която им помага да провеждат теоретичната подготовка. „Практическите занимания се провеждат на различни места в страната. Използваме бази на пожарната, както и учебни центрове и полигони в различни общини – членове на асоциацията“– обясни Ясен Цветков.
Снимки: БГНЕС, Facebook /@navrb, архив
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите и българското присъствие в политиките на региона. Днес поставяме акцент на двустранните отношения..
В новогодишната нощ, вместо причиняващите стрес на хора и животни фойерверки, Столичната община предлага Светлинно представление. Светлинните ефекти, част от програмата на празничния концерт на площад “Княз Александър I”, са с грижа за децата,..
Подлезът на "Орлов мост", свързващ локалното платно на бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, беше напълно преобразен и превърнат в модерно, светло и вдъхновяващо пространство с репродукции на картини на стара София. В обновения подлез са..
За днес беше планирано откриването на ски сезона на Витоша. Към момента обаче движението по пътищата на планината е невъзможно заради обилния сняг...
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..