През 2020 г. жените в България са получавали средно 12,7% по-ниски заплати от мъжете. През 2019 г. разликата е била 14,1%, като жените в страната работят в по-нископлатените сектори, сочат данни на КНСБ. Разликата в доходите напредва с възрастта. В началото на трудовата кариера различията в заплащането по пол са най-малки – 6.6 на сто, но при групата на 35 – 44 годишните вече са 17.6%. Средно за ЕС, пенсиите на жените са с 30% по-ниски от тези на мъжете. За България разликата през 2020 г. е 23.7%.
За КНСБ е тревожно, че намаляват и жените на ръководни позиции. През 2019 г. те са били 39,6%, а през 2021 година 36,5 на сто. Две от всеки три дами започват собствен бизнес, използвайки не кредити а личен ресурс и за своя сметка. Предприятията, ръководени от жени, генерират по-голям приход. Те превъзхождат и по капиталова производителност с 96 на сто.
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..