Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Тодоровден се преплитат езически вярвания и православна традиция

Снимка: архив

Днес /12 март/, българите отбелязват един най-обичаните си църковни празници в първия съботен ден от Великденските пости, като възпоменават паметта на християнския светец-воин св. Теодор Тирон, почитан като великомъченик от Православната църква.

Затова на Тодоровден празнуват всички с имена Тодор, Теодор, Тея, Божидар и пр. Наричат го още Тодорица или Конски Великден, тъй като празникът се отбелязва в цялата страна с различни ритуали, но кулминацията са надбягванията с коне или т.нар. кушии.

Тодоровден е на границата между зимата и пролетта. Според поверието, след него денят започва да расте, а времето постепенно се затопля. На този ден, всеки собственик на кон следва да го включи в кушиите, като за целта животното се окичва с венци от цветя. А обредните хлябове, които се месят на Тодоровден, са във формата на подкова или на конче и се украсяват с орехи, царевица и чесън.

Още за традицията и песните, свързани с този уникален български празник ще научите и от следващата публикация от колекцията с материали на Радио България:

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Обичаят „Къпанки“ в село Реселец, до Червен бряг

Ивановден е сред любимите зимни празници

Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..

публикувано на 07.01.25 в 06:15

Отдадоха почит на загиналите български военни в Кербала

Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак.  Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05