Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търси се решение за справяне с бежанския поток от Украйна

| обновено на 12.03.22 в 12:06
Снимка: photo.unian.info

Всеки украински гражданин, който пожелае да му бъде предоставен временен статут за закрила ще има достъп до здравеопазване и други социални услуги. Това стана ясно на първия брифинг на сформираната към правителството Оперативна координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуация и настаняване пристигащите в България бежанци от Украйна. Ръководителят на групата Валери Рачев обяви, че моделът за предоставяне на временна закрила вече е променен и на ГКПП работят предварителни приемателни пунктове. Документът за закрила ще се получава директно на границата и ще дава много повече права, отколкото международния статут за бежанци. Очакванията са системата да заработи от понеделник 14 март. За всички, които вече са избягали от войната в Украйна и са потърсили закрила в България, заявленията ще могат да бъдат подавани в областните структури на МВР.

До този момент капацитетът на хотелите е 40 хиляди легла, събират се данни и за капацитета на държавните и общински бази. Рачев допълни, че вече има изпратени шестима консули на границите на Украйна с Молдова и Румъния, които ще дават предварителна информация за пристигащите към България. Създадена е и организация за транспорта. На разположение са 12 автобуса на Министерството на отбраната, работи се и с частни превозвачи, а местните власти ще организират вътрешното транспортиране.

По отношение на финансирането на организацията за прием на граждани от Украйна, вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова коментира, че се обсъжда подкрепа от ЕС за държавите, но за момента местните власти ще разчитат на настоящия си бюджет. По думите на Константинова, общините имат кризисни планове, които трябва да бъдат организирани и приведени в действие спрямо новия подход на държавата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41