Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се доброволци да преподават български на украинските бежанци

Курс по български език за украински бежанци
Снимка: Община Свищов

Курсове по български език за украински бежанци организират от инициативата „Бъдеще с памет“ и сдружението „Мати Украйна“, предава БТА. Според доц. д-р Валерия Кардашевска идеята е на едно място да могат да се събират хора от Украйна, да разговарят, да намират подкрепа и помощ. Тя търси повече доброволци, които да се включат като преподаватели по български език.

„Всички украинци искат час по-скоро да се върнат в Украйна, но една голяма част от тях споделят, че биха искали поне да могат да благодарят на български език на хората, които помагат и се отзовават на техните нужди“, казва Кардашевска.

Тя допълва, че в център на бул. „Н. Вапцаров“ в София продължава събирането на помощи за Украйна. Вече събраните продукти са изпратени с бусове в западната част на Украйна. Друг център, където се събират храна, дрехи и играчки, се намира на улица „Христо Белчев“ 1. Това е офис на организацията Greenpeace, която също работи съвместно със сдружението „Мати Украйна“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25